Tire Araç Kiralama

Tire Araç Kiralama Tire Araç Kiralama OTOAA05

Tire ilçesi araç kiralama açısından her geçen gün daha büyük ticaret potansiyeline sahip olmaktadır. Her yıl milyonlarca turist tarafınca, daha çok yaz aylarında ziyaret edilmekte olan İzmir ülkemizin en büyük 5 şehri arasında yer almaktadır. Nüfusuda bir önceki seneye göre büyük yüzdeler ile artmaktadır. Merkez ilçeleri ile birlikte büyük bir nüfusa sahip olan şehirde, Tire ilçesi'de en az merkez ilçeler kadar büyük bir hızla nüfusunu arttırmaya başlamış İzmir'in bir ilçesidir. Yaklaşık olarak 100 bine yakın kişinin yaşamış olduğu ilçede, yerel halk lüks tüketim ürünlerinde daha çok sahip olmak istemekte ve gelirleri de yavaş yavaş bu isteklerine cevap verecek düzeye gelmektedir. Tarihi konaklar, hanlar, Turizm mekanları ve önemli pazarlara sahip olan Tire ilçesinde, insanların en fazla tercih etmiş oldukları ulaşım araçları otobüsler değil, özel otomobil ve araba çeşitleridir.

Tire’de Araç Kiralama Firmalarının Potansiyeli

İzmir’de araç kiralama firmalarının genel durumu ulusal ve küçük işletmeler olarak iki ayrı sınıfta inceleyebiliriz. Ulusal firmaların birkaç ilçe dışında genellikle ilçelerde şubesinin olmadığını görmekteyiz. Merkez ilçeler Konak, Bornova, Karşıyaka gibi ilçelerin dışında bu firmaların yer aldığı ilçe olarak daha çok Çeşme ön plandadır. Çeşme ilçesinde de genellikle sezonluk hizmet vermektedirler.
Tire, Torbalı, Ödemiş gibi İzmir merkezine uzak ilçelerin ise nüfus ve gelir potansiyellerinin merkez ilçeler ile yarışır hale gelmiştir. Buna rağmen ulusal araç kiralama firmaları bu potansiyeli değerlendirebilecek bir şubeleşmeye bu ilçelere de gitmememişlerdir.
İlginç olan ise İzmir merkezine göre toplu ulaşım seçeneklerinin yetersizliği, ilçelerin turizm merkezlerine olan uzaklıkları ve nüfusunun daha genç ve seyahate meraklı bir kesim olması sebebi ile özel araçlara talep bu ilçelerde daha fazladır.

Tire ilçesinin başlıca gelir kaynağı içinden geçen Küçük Menderes nehri sayesinde tarım olmuştur. Bu gelir kalemine son yıllarda ulusal ölçekteki bir çok firmanın yatırım alanı olarak Tire’yi seçmesi ile beraber sanayi kalemi de eklenmiştir. Tire Organize Sanayi Bölgesi kurulmuş ve buna Pancar Sanayi Organize Bölgesi de ilave olmuştur. Bunun sonucu Tire ilçesi her anlamda merkez ilçelere göre daha hızlı bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmiştir.
Bu kalkınmanın etkisinin Tire halkına yansıması da lüks tüketimin artması olarak yansıması da kaçınılmazdır.
Tire merkezli veya Tire’de şubesi olan Otomobil kiralama firmalarının buradaki sayısı ise hala çok yetersizdir. Yüz bine yakın bir nüfusta yaklaşık 15 kadar yerel işletmenin faaliyette olduğunu görüyoruz.
Ulusal firmaların ise neredeyse hiç bu ilçe ile ilgilenmemeleri de ayrı bir boşluk yaratmış durumdadır. İlçedeki sanayi sadece ulusal yatırımlar ile sınırlı değildir. Sanayi fabrikaları içinde yerel fabrikalarda bulunmaktadır. Bu da o şirketlerin kurumsal filo kiralama ihtiyaçlarının da göz ardı edilmesi demektir.

Hem filo hem binek otomobili olarak özel araç ihtiyaçları ilçenin her geçen gün büyümektedir. Kalkınmanın olduğu bir bölgede otomobil ihtiyacı satın alma ile karşılansa da kiralık araç ihtiyacı da o orada var demektir.
Küçük işletmeler bu potansiyeli karşılamaktan uzak bir görüntü vermektedir. Küçük işletmelerin filolarındaki araç sayısı 20 veya 20 aracın genellikle altındadır. Bu araçların türünü ise genellikle binek otomobilleri oluşturmaktadır. Araç model yaşları ortalaması ise yaklaşık 5’tir.
İşletmelerin halen esnaf tarzı bir şekilde işletildiği de görülmektedir. Internet imkanlarından neredeyse hiçbir firma yararlanmamaktadır. İşletmelerin online reklam anlamında da özel bir çaba harcanmadığını da fark etmek mümkündür.

Bazı işletmeler ise ek iş olarak araç kiralama hizmeti vermektedir.
Tire ilçesinde bu sebeplerden dolayı araç kiralama anlamında büyük bir potansiyel mevcuttur. Odağında rent a car işini koymuş ve interneti de etkili kullanan firmalar ilçe ticari hayatına dahil olduğu takdirde bütük talep göreceğini öngörmekteyiz.

Araç Kiralamak Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun ya da kısa süreler için oto kiralık hizmeti veren firmalar, ülkemizin tüm şehirlerinde olduğu kadar izmir ilinde de faaliyetlerini sürdürmektedir. Ancak kiralama hizmetlerinden yararlanabilmek için kişilerden 21 yaş ve üzerinde olması istenmektedir. Firmaların çeşitlerine göre değişmekte olan süreler, aynı zamanda ekonomik sınıflar için 19 ve 21 yaş aralığındadır. Bunun dışında gerekli ehliyetin olmasını şart koşan firmalar, ehliyetinde en az 2 seneden fazla olmasına dikkat etmektedir. Gerekli olan belgeler listesinin en başında doğal olarak nüfus cüzdanı gelmektedir. Araç kiralama hizmeti için diğer dikkat edilen noktada bu hizmetten yararlanacak olan kişiye ait bir fatura olmasıdır. Şirket ya da işletmeler tarafınca alınacak olan araç kirama hizmetleri için kredi kart bilgileri de istenebilmektedir. Bu durumun nedeni ise yaşanabilecek olan herhangi bir aksi durumda, ödemelerin temin edilebilmesi içindir.
En dikkat edilmesi gereken nokta boş senet ile kiralama yapan yerel firmalar ile çalışmamaktır. Rent A Car firmaları bu tür yöntemlerin yerine kredi kartı ile kiralamaya başlamışlardır. Provizyon ile yapılan bu kiralamalar için ilk gereken kendiniz üzerine bir kredi kartıdır. Kredi kartınız var ise findeks sorgulamasından da geçmesi beklenmektedir. Bu şartta sağlandıktan sonra ulusal firmalarda yapılan kiralamalarda belli bir limite bloke koyarak araç kiralanmaktadır. Yani son limitinde bir kredi kartınız da varsa araç alamayacaksınız anlamına gelir.

Tire İnsanı Neden Otomobil Kiralasın?

Son yıllarda büyük çalışan kadrosuna sahip olan şirket ya da firmalar tarafınca fazla talep görmekte olan oto araba kiralama firmaları, sunduğu avantaj ve kolaylıklar sayesinde daha fazla tercih sebebi olmaktadır. Personellerine sıfırdan araç temin etmek yerine, belirlenen uzun yıllar için kiralık araç hediye eden firmalar, aynı zamanda vergi ve sigorta gibi işler ile de uğraşmak zorunda kalmamaktadır. Meydana gelebilecek olan kazalar içinde ek bir ücretlerin ödenmemiş olduğu otomobil kiralama firmaları, tüm bunların dışında acil bir iş için kısa zaman diliminde gerekli olan lüks araçları da temin edebilen tek güvenli yerler olarak da bilinmektedir. Sürekli olarak yenisi çıkan lüks model araçları satın alıp, satmak yerine tercih edebileceğiniz kiralama hizmetleri, daha uygun fiyatlar ile araçları kullanabilmenize imkân tanımaktadır.

Tire ilçesinde araç kiralama yapmak bu genel sebeplerinde yanında sosyo-ekonomik etkenlerden kaynaklı ilçeye özgü sebeplerde vardır. İlçe nüfusunun küçük ve orta ölçekli bir gelir seviyesine sahip insanları mesaili çalışan kesimidir. Bu kesimin sayısı ilçe sanayi yatırımlarının artması ile daha da artmıştır. Tire de iş temposu yoğun ama saatleri bellidir. Bu sebeple otomobil kullanımı hafta sonları ile bir nevi sınırlanmıştır. Aile sahibi çalışanlar için ise hafta sonu seyahat zorunluluk gibi bir olaydır. Tire ilçesindeki ulaşım mesafelerinin çok olması ise otomobili daha da zorunlu kılmıştır.

Ama bir otomobilin tüm masraflarını sadece hafta sonu için çekmek ise bir aile bütçesine yük olacaktır. Bir çok ailede otomobil satın alsa da genellikle imkanlarından olayı 10-15 yaş üzeri eski araçlara sahip olabilmektedir.
Tire’de küçük ve orta gelir düzeyine sahip çekirdek aileler için araç kiralama yapmak bu anlamda çok daha ekonomik hem de yeni bir çok model araçla seyahat imkanı adına daha güvenli ve eğlenceli olacaktır.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal