Dünyanın En Büyük Araç Kiralama Firmaları

Dünyanın En Büyük Araç Kiralama Firmaları Dünyanın En Büyük Araç Kiralama Firmaları OTOAA05

Araç kiralama firmalarının büyüklüğünü bilmek son kullanıcı şu sebeple önemli. Büyüklük ne kadar çok artıyorsa müşteri şikayetlerine çözüm bulma da o oranda artıyor. Bu sebeple araç kiralarken büyüklükleri bilmek yararlı olabilir.
Amerika Menşeli markaları temel alan bu makale, araç kiralama firmalarını büyüklüğü ve çalışma prensipleri hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Bu Türkiye için neden önemli? Çünkü bir çok marka Türkiye’de farklı ortaklıklar ile faaliyet gösteriyor. Enterprise firması Yes Oto, Avis ve Budget Koç holding altında Türkiye’de faaliyet gösteriyorlar. Hertz firmasının ise Asya Nakliyat ve Dış Tic. A.Ş. ile ortaklıkları bulunuyor. Kendi ismi ileri ile sektördeler. Dollar firması yakın zamana kadar Avro firması ile çalışmış. Şu an Avro markası yoluna kendi devam ediyor.
Çıkan ortak nokta ise şu, araç kiralama firmalarının çoğu ABD menşeili ve dünya pazarınında yaklaşık aynı oranlarda ellerinde tutuyorlar.
Bu durumda neredeyse herkesin hayatın bir noktasında araba kiralamış olacağını düşünürseniz, endüstrinin nasıl işlediği ve sektörü bilmenin size de yararı olacaktır. Çünkü araç kiralama firmaları otomotiv sektörünün de asıl belirleyicileridir. Göreceğiniz gibi en çok aracı alan ve satanda bu firmalardır.
O zaman verilere başlayalım. Bir araba kiralamak hoş ve keyifsiz bir deneyim olabilir. Bir yandan, başkasının arabasını birkaç gün sürmeyi kim sevmez? Diğer yandan, araç kiralama hizmeti alırken sektörü istemediğiniz ama satın almak zorunda olduğunuz bir çok hizmeti size satarak başka sektörlerinde büyümesine katkıda bulunan belirleyici bir sektördür. Yani istemediğinizi düşündüğünüz sigortadan, hizmetlere kadar size sunup satarak ekonomiyi sürdürmektedirler.
Bu çeşit deneyimlere rağmen, az sayıda kişi, temel şirketler hakkında çok fazla şey bilir, nasıl çalıştıklarını anlayan çok daha azdır.
En büyük kiralık araç firmalarının kim olduklarını biliyor musunuz? Kaç tane arabaları var? Arabalarını nereden aldılar? Onlara ne kadar ve nereye kadar sahipler? İşleri bittiğinde onlarla ne yaparlar? Veya herhangi bir şirkete göre ne kadar karlıdırlar? Kendileri iyi birer yatırım mıdır?
Bu soruların cevaplarını bilmediğinizi düşünüyoruz. O zaman soruları cevaplayalım.

Rent A Car Endüstrisinin Büyük Oyuncuları

Dünyada kiralık otomobil endüstrisinde dokuz farklı marka işleten dört önemli oyuncu var.

Şirket

Marka

Yıllık Gelir

Filo Büyüklüğü

Enterprise Holdings

Alamo, National, and Enterprise

$14 milyar

> 1 milyon

Hertz Global Holdings (NYSE: HTZ)

Hertz and Advantage

$8.3 milyar

615,600

Avis Budget Group (Nasdaq: CAR)

Avis and Budget

$5.9 milyar

393,000

Dollar Thrifty Automotive Group (NYSE: DTG)

Dollar and Thrifty

$1.6 milyar

107,000

Enterprise, dünyanın en büyük kiralık araba şirketidir. Forbes'ın Amerika'nın En Büyük Özel Şirketleri listesinde 15 numaradır. Eğer halka açık bir şekilde işlem görse idi, Fortune 500 listesinde 190 numaradan girerdi.
Karşılaştırmada bir sonraki en büyük rakibi olan Hertz dahi Fortune 500 listesinde 309 numaradadır.

Gerçek Birer Araç Alım Canavarları

Filo büyüklükleri altı ila yedi rakam olan araba kiralama şirketleri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük otomobil ve kamyon alıcılarıdır.
Endüstrinin kesin rakamlarını bulmak zor olsa da, yaklaşık rakamalar ile kaba bir fikir almak zor değil. Hertz, Avis ve Dollar Thrifty'nin yıllık raporlarına göre, kiralık araç şirketleri tipik olarak araçlarını 4 ay ile 22 ay arasında ellerinde tutuyor. Ortalama araçlar ellerinde 13 aylık tutma süresine sahip. Başka bir deyişle, her yıl, kendi araç stoklarının kabaca % 92'sini yeniliyorlar.
Ortalama olarak, bu dört şirket sadece ABD’de potansiyel olarak her yıl yaklaşık 2 milyon araba ve kamyon satın alır. Aşağıda da görebileceğiniz gibi, Ford (NYSE: F), General Motors (NYSE: GM) ve Chrysler gibi Amerikan otomobil şirketlerinden önemli bir oran satın alınmakta, bu da en önemli bireysel müşterilerinin bazılarını kiralık araç şirketleri haline getirmektedir.

Firma

GM

Ford

Chrysler

Other

Hertz

47%

5%

N/A

48%

Avis/Budget

24%

25%

18%

33%

Dollar/Thrifty

27%

52%

16%

25%

Kiralık İkinci El Araçların Elden Çıkarılması

Çok sayıda araba satın almanın yanı sıra, Hertz gibi şirketler de çok araç satıyor.
Genel bir kural olarak, kiralık araç şirketleri, araç üreticilerinin geri satın alma veya amortisman programlarına tabi araçlarının büyük bir bölümünü satın alırlar. Bu programlar kapsamında, üreticiler belirli koşullar altında belirli bir süre ve / veya fiyat karşılığında araçların geri alımını kabul ederler ya da tutma süresi boyunca otomobillerdeki amortisman oranını garanti ederler.

2011 yılında, Avis tarafından satılan otomobillerin yaklaşık yarısı ve Hertz'in bir çeyreği, söz konusu anlaşmalara tabi olan "program" otomobilleriydi. Üçüncünün en küçüğü olan Dollar Thrifty, neredeyse hiç bir zaman bu seçeneği kullanmıyor. Bunun yerine, kullanılmış araçlarını bertaraf etmek için kullanılmış araba pazarına güvenmeyi tercih ediyor.
Enterprise için veriler yok. Çünkü halka açık bir şirket değil. Özel bir şirket, o yüzden veriler mevcut değil.
Araç kiralama şirketleri, ikinci el araçların toptancılarına satış yapma olanağına sahip olup, daha sonra kullanılmış araba perakende satış noktalarına veya doğrudan kullanılmış araç müşterilerine de satmaktadır. Örneğin geçtiğimiz yıl Hertz, araç üreticileri ile olan programlarının dışındaki araçlarının yaklaşık% 65'ini açık artırmada, % 19'u doğrudan bayilere, % 9'u kendi kirala ve satın al programları ile ve perakende satış noktalarında ve yaklaşık % 7'sini de diğer kanal satış kanallarında sattı.

Yani, kiralık araba şirketleri iyi bir yatırım mı?

Bir istisna ile son birkaç yıldır bu sorunun cevabı hayır olmuştur.
Bu şirketlerin her biri marka bilinirliği ve benzerleri ile gurur duyabilirken, çoğu gezginler için, kiralık otomobiller, fiyatlara bağlı olarak çoğu tatil gezgininin gözünde birbiriyle değiştirilebilir bir maldır.
Teorik bir düzeyde, bu, ürün ve / veya hizmetleri etrafında bir kar geliştirme yeteneğini engeller. Ve pratik düzeyde, marjlar ve karlılığı engeller. Örneğin Avis ve Hertz, son beş yılın sadece bir ve ikisinde kâra geçmişler.
Gerçekten de, Dolar Thrifty'nin tamamı 2007'den bu yana daha geniş bir pazarda ve Avis ve Hertz ile göre neredeyse % 50 oranında aşağı karlar elde etmiş.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal