Tarihin En Güzel Otomobilleri, Ferrari Dino 246 GT

Ferrari Dino 246 GT Ferrari Dino 246 GT OTOAA05

Ferrari Dino 246 GT tarihin en güzel otomobilleri için yapılan her listede ilk onda rahatlıkla yer alan muhteşem bir tasarıma sahip otomobildi. Temel olarak Dino 246 GT, daha büyük bir V6 motoru ve 60 mm uzatılmış bir dingil açıklığı ile Dino 206 GT'nin bir evrimiydi. Daha uzun gövde dışında, tasarım daha uzun bir motor kapağı ve yeniden konumlandırılan bir yakıt kapağı ile neredeyse aynıydı. Araba ticari olarak çok başarılı oldu ve ömrü boyunca üç seri üretildi. Üretim 1973-4'te durduğunda talep hala yüksekti.
Dino 206 GT'nin 1969'da 246 GT'ye geçiş döneminde Enzo Ferrari, Fiat'ın Gianni Agnelli ile Ferrari işinin üretim otomobilini devralmak için bir anlaşmaya vardı. O anda Enzo Ferrari 70 yaşın üzerindeydi ve bu karar süper arabalarının üretimini uzun vadeli geleceğini güvence altına almanın dışında, onu günlük sorumluluklarından kurtarmıştı. Ve uzun yıllar sonra ilk kez bir otomobile daha fazla zaman ayırmasını sağladı. Dino 246 GT böylece muhteşem bir tasarımcısının tam mesaisi ile üretildi. Kusursuz olması da doğal sonuç oldu.

Otomobilin Hikayesi

Dino 246 GT, üretiminin çoktan başlamasına rağmen, Kasım 1969'da Turin Show'da resmi açılışını yaptı. Yıl sonunda toplam 81 örnek tamamlandı. Görünen o ki, 246 GT, yakıt doldurma başlığının soldaki yelkenli panelin üzerine oturan bir flapın altında olması dışında, 206 GT ile neredeyse aynıydı. Gerçekte ise gözle görünenden çok daha fazla farklılıkları vardı. Motor kapasitesinin 2 litreden 2.4 litreye çıkarılmasının yanı sıra, motor bloğu malzemesi alüminyumdan dökme demire dönüşmüştü. Açıkça görülmeyen bir bakış açısı da, 206 GT'de 2280mm ve 246 GT'de 2340mm olan dingil mesafesinin değişmesiydi. Eşleştirilmiş ikiz egzoz borularının çapındaki bir artış da fark edilebilir düzeydeydi.
2469 GT'nin 1969'dan 1974'e kadar olan üretim döneminde, herhangi bir özellikte önemli bir değişiklik olmadı, ancak daha küçük parçalar ve detaylar değişti. Bu değişimler “L”, “M” ve “E” olarak adlandırılan üç otomobil serisine yol açtı. Bu parça değişimleri farklı pazarlar içindi. Targa tavan 246 GTS modeli farklı seri olarak adlandırılabilir.

Üretimi Yapılan Araç Serileri

Genel olarak, "L" serisi arabalar 1969 ve 1970'lerin sonlarında üretildi. Bu seride tek bir takla-engelleyici ile yol tekerlekleri, ızgara açıklığına ön üçlü tamponlar, çeyrek tampon uçlarındaki arka plaka lambaları, harici bagaj kapağı açma düğmesi ve arka bölme üzerine monte edilen baş destekleri vardı.
“M” serisi otomobiller, 1971'in başlarında kısa bir süre için üretildi. Yol tekerlekleri için beş adet cıvatalı sabitleme, bir iç arka bagaj kapağı açma mandalı, ilave koltuk başlıkları ve ayrıca motor ve şanzımandaki detay değişiklikleri vardı. Şasi, modifikasyonlu hali ile arka hatta 30 mm'lik bir artışa neden oldu.

“E” serisi 1971'in başından 1974'te üretime kadar üretildi. Motor ve şanzımandaki diğer değişiklikler ile birlikte tüm değişiklikleri “M” serilerine dahil ettiler. Sağdan direksiyonlu sileceklerin park düzenlemesi, merkezden sağa doğruydu. Soldan direksiyonlu araçlarda bu yön değişirken, sağdan direksiyonlu örneklerde merkezi park düzenlemesi korunmuştur.
Diğer görünür farklılıklar, kapı kilidi aşağıya doğru tekrar konumlandırılmasıydı. Çeyrek tamponlar ızgara açıklığını tamamlıyordu. Ön çeyrek tamponların altındaki soğutma kanalları düz dikdörtgen açıklıklardan, şekillendirilmiş dairesel girişlere dönüştürüldü. Arka plaka lambası, bagajın arka kenarına monte edilen krom kaplı dikdörtgen bir birim haline geldi.

Performans

En yüksek hız: 235 km / s
1000 metreyi geçme süresi; 26.8 sn.

Teknik özellikler

V6 motoru: Arka tip, enine, 65 ° V6
Delik / İnme: 92,5 x 60 mm
Üniter yer değiştirme: 403.20 cc
Toplam hacim: 2419.20 cc
Sıkıştırma oranı 9: 1
Maksimum güç: 143 kW (195 bg) 7600 rpm'de
Litre başına güç: 81 hp / l
Valf başına iki adet vana eksantrik mili, her silindirde iki supap
Yakıt beslemesi üç Weber 40 DCN F / 7 karbüratör
Silindir başına ateşleme tekli buji, tek bobin
Yağlama ıslak karteri
Kavrama tek diskli

Kasa

Çerçeve boru çelik,
Ön süspansiyon bağımsız, eşitsiz uzunluklu salıncaklar, helezon yaylar teleskopik amortisörler, viraj denge çubuğu,
Arka süspansiyon bağımsız, eşitsiz uzunluklu salıncaklar, helezon yaylar teleskopik amortisörler, viraj denge çubuğu
Frenler diskler
Şanzıman 5 vitesli + 1 geri vites
Direksiyon raf ve pinyon
Yakıt deposu kapasitesi 65 litre
ÖN tekerlekler 205/70 VR 14
Arka lastikler 205/70 VR 14

Ortam

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal