Otomobilin Kalitesini Belli Eden 8 Nokta

Otomobilin Kalitesini Belli Eden 8 Nokta Otomobilin Kalitesini Belli Eden 8 Nokta OTOAA05

Bir otomobil satın almak veya araç kiralamak istediğinizde kullanmak istediğiniz modelin kaliteli bir otomobil olduğuna nasıl karar verirsiniz? Artık bir çok modelde uydu sistemleri, navigasyonlar, ısıtmalı camlar gibi bir çok teknoloji aleti standart olarak gelmektedir. Peki bu özellikler aracın genel kalitesi hakkında doğru fikir verir mi? Hayır. Çok kaliteli bir otomobil ile daha düşük kaliteli bir otomobil arasındaki farkı belirleyen en önemli unsur üretim süresidir. Ne fazladan takılan navigasyon, ne arka geri vites kameraları, ne ısıtmalı cam özelliklerinin olması bir araca genel olarak kaliteli denmesini sağlamaz. Çok kısa zamanda çok sayıda üretilen otomobiller daha düşük kaliteli otomobillerdir. Bazı otomobil firmaları yılda sadece 24 adet üretim yaparken, Fiat, Renault, Hyundai, Toyota gibi markaların bazı modelleri günde en az bir otomobil üretim bandından çıkacak şekilde üretilir. Elbette ki üretimi için daha uzun zaman ve özen gösterilen otomobiller daha kaliteli olacaktır.
Aynı markanın dahi iki farklı modelinde kalite farkı barizdir.

Kaliteli Otomobil ile Düşük Kaliteli Otomobil Farkları

Kaliteli bir otomobilde parça ve malzeme kalitesi dışında bu malzemelerin nasıl birleştirildiği kaliteyi belirler.

Kaportanın Birleşim Çizgilerine Bakın

Kaliteli bir arabayı anlamak için en iyi yol parçaların birleştiği boşluklara bakmaktır. Kaliteli bir araba da boşluklar az ve dengelidir. Kaporta parçaları daha iyi oturtmak gerektiğinde işte o zaman biraz daha fazla zamana ihtiyaç var demektir.

Dolayısıyla zamana ihtiyaç duyan her model biraz daha kaliteli olmaktadır. Yani daha kalitesiz bir araba üretiyorsanız zamanı çok daha verimli, daha hızlı kullanmanız gerekiyor.

Kapılar Nasıl Kapanıyor?

Kaliteli bir arabayı anlamak için hepimizin başvurduğu bir yöntem daha vardır. Kapıları açarız, yavaşça bırakırız. Kapılar yavaş hızda dahi kendi kendine kapanıyorsa ve kapı kapandığında tok bir ses çıkıyorsa bu kaliteli bir arabanın göstergelerinden biridir.

Peki kalitesi düşük arabada bu nasıl olur? Kalitesiz arabada kapılar yavaşça bırakınca kapanmayabilir. Biraz daha sert kapatmak gerekir. O zamanda kapılar kapanırken metal bir ses çıkar.

Kapı Fitillerini Kontrol Edin.

Yine kapı fitilleri kalite açısından iyi fikir verecektir. Kaliteli otomobillerde kapı fitilleri iki katlıdır. Boru içinde bir boru daha geçer. Böylece bu fitiller ses izolasyonuna katkı sağlar. Kalitesi düşük otomobillerde kapı fitilleri daha ince ve elle kontrol ettiğinizde tek katlı olmasından dolayı içe daha kolay çöker.

Bagaj Kapağı Kaliteyi Ele Verir

Değeri yüksek model ile düşük kaliteli model arasındaki kalite farkını anlamanın bir diğer yolu ise bagajdır.

Kaliteli modelde bagaj oldukça iyi bir malzeme ile ve neredeyse her yeri kaplanmıştır. Kullanışlı bir alt zemin vardır. Stepneye kolayca erişebilirsiniz. Plastik bir parça ile yük indirip bindirmelerde bagaj kapağı altı korunaklıdır.

Bagaj kapağı aynı kapılarda olduğu gibi rahat kapanır ve kapanırken az ses çıkarması için önlem alınmıştır. Düşük modelde ise bariz bir kalite farkı vardır. Bagajda kapağının içinde herhangi bir kaplama ve yalıtım malzemesi yoktur. Bagaj kapağında kabloları ve vidaları görebilirsiniz. Araka koltuğu tutan iç kolanlarda boya bile olmayabilir. Bagaj kapağını kapayınca tıpkı bahçe kapısı kapar gibi bir ses çıkan yeni otomobillere şahit olabilirsiniz.

Araç İçindeki Kalite

Yine kaliteli araçlarda araç içi kalite kıyaslaması açısından bir çok ipucu verecektir. Trim parça denen parçalar kaliteli otomobillerde plastik olsalar dahi plastik kokmaz. Orada da kaliteli plastik kullanıldığı için plastik kokusu almazsınız. Plastik kullanılan yerlerdeki plastiğin kalitesi de farklıdır. Kaliteli otomobillerde plastik daha yumuşaktır. Kalitesiz otomobillerde plastikler daha sert yapıdadır. Torpido gözü gibi hareketli kapaklar daha sert açılır, kapanırken zorlamak zorunda kalırsınız.

Motor Kapağı Bagaj Kapağına Benzer

Kaliteli veya kalitesiz otomobillerde motor kapağı da bagaj kapağı gibi aynı standart özelliklerdedir. Kalitesi düşük araçlarda motor kapağı da aynı bagaj kapağı gibi çıplak ve kaplamasızdır.

Motor Yalıtımı

Yine aynı şekilde motor tarafına bakarsanız, motor kapağında yalıtım malzemesi kalitesiz otomobillerde yoktur. Ses direkt içeri gelir. Kaliteli otomobillerde motor derli topludur. Ciddi bir estetik vardır. Motor üstünde ve yanlarında ses yalıtım malzemeleri bolca kullanılmıştır. Düşük modellerde ise motorda kablolar mekanik mekanizmalar daha görünür haldedir ve izolasyon malzemeleri az kullanılmıştır.

Araç İçi Ses Yalıtımı

Araç içi ses yalıtımı kaliteli otomobillerde çok daha iyidir. Bunun ilk nedeni biraz önce bahsettiğimiz yumuşak plastik kullanımı ile sağlanan titreşimleri engellemeye yönelik parçalardır. Ayrıca yine kaportada olduğu gibi kapı ile gösterge paneli gibi parçalarda boşluklar çok daha azdır. Bu sıkılık araç içinde ses çıkarabilecek parçaları bir arada tutup titreşmelerini engeller. Motoru çalıştırdığınızda ise göstergelere bakmazsanız neredeyse motorun çalıştığını anlamazsınız. Kalitesi düşük araçlarda motor bloğu ile kokpit arasında yalıtım malzemesi az kullanıldığı için motor sesini az veya çok duyarsınız. Tabi spor modeller de bazen bu istenen bir özellikte olsa aile tipi binek otomobillerde düşük kalite göstergesidir.

Bir otomobil uzmanı olmasanız da motor ve mekanik bileşenlerden anlamasanızda satın alacağınız veya kiralayacağınız araçlarda bu 8 maddeye bakarak aracın genel kalitesi hakkında bir fikre varabilirsiniz.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal