LPG'li Araçlarda Motor Arıza Işığının Sürekli Yanması

LPG'li Araçlarda Motor Arıza Işığının Sürekli Yanması LPG'li Araçlarda Motor Arıza Işığının Sürekli Yanması OTOAA05

LPG bir otomobil için aslında motor teknolojisine pek doğal, uyumlu olmayan bir yakıt olarak bilinmektedir. LPG'nin ucuz olması sebebi ile LPG taktırılmış araçlarda yollarda sıklıkla kullanılmaktadır. LPG'li araçların motorlar ile uyumsuz olduğu ve motora çok zarar verdiği aslında ayarlarının iyi yapılmamasından kaynaklı problemlerin insanlarda bu yanılgıyı oluşturmasıdır. Ayarları iyi yapıldı ise LPG’li sistemlerde en az benzinli sistemler kadar verimli ve motora zarar vermeden çalışabilir.
Elbette tercihen benzinli motorlar aracın motoruna daha az yük bindirse de LPG sisteminin özenli ve doğru ayarlarda çalışması da büyük etki yapmaktadır. Genelde LPG sonradan takılan araçlarda motor arıza ışığı oksijen-yakıt oranın doğru olmaması sebebi ile sürekli yanmaktadır. LPG takıldıktan sonra bu sistemi araca entegre eden, ve ayarları yapmaktan kaçınan bir çok otomobil ustası bunun doğal olduğu konusunda müşterisini yanıltır. Lambanın elektriğinin kesilmesi, sigortasının çıkarılması gibi çözümler aslında sorunun görmezden gelmek demektir.

LPG’li Araçlarda Motor Arıza Işığı Hatası

Burada dikkat edilecek yakıt-oksijen oranının doğru ayarlanmasıdır. 14/7 denilen Avrupa standart ayarları yapılırsa LPG’li araçlarda çok güzel çalışır. Bu ışık yanıyor ise genelde araç fakir karışım ile yani yakıt az olarak gittiğinden bu arıza ışığı yanmaktadır. Veya tersi zengin karışım ile çalıştığından da bu ışık sürekli yanmaktadır. Fakir karışım ile çalışan motor silindirlerini yıpratacaktır. Keza zengin karışımda da enjektör arızalarına sebep olabilir. Yakıt tasarrufu yapılacakken daha fazla yakıtta harcanacaktır. Sürekli yanan motor arıza ışığı da otomobilin elektrik sistemi içinde diğer uyarı ışıklarının da daha sonra arıza vermesine neden olabilir. LPG ayarını yaptırmak bu sebeple hassas ve uzun zaman alan bir iştir. Sorun konusunda sizi yanıltmayacak, lambayı kapatıp sorun çözüldü demeyecek güvenilir bir usta ile bu problemi aşabilirsiniz. LPG ayarı için önce egsoza takılan bir cihazla yol testi ölçümleri yapılmalı, tüm LPG sistemi kontrol edilmeli, ardından ayar kısmına geçilmelidir. Bu sebepe ustalarımız konudan anlasa da zamansızlıktan lambanın yanması normal demekte veya lambanın yanmasını engelleyecek çözümlere kaçmaktadır. Elbette aracınız da LPG sistemi ile ilgili kronik olmuş, büyük bedeller ile düzeltilecek arızalar varsa bu sorunları gidermeden lambanın yanmaması için ustaları da zorlamanında bir manası da yoktur. 

Oksijen-yakıt ayarının bozuk olması, aracın performansını da etkiler. LPG araç sahipleri bu sebeple her zaman “LPG’deyken benzinli gibi çalışmıyor” cümlesini kurar. Aslında iyi bir ayar yapılır ise LPG li araçlardan da yolda ve yokuşlarda benzinli gibi performans alınabilir. Bir küçük yanılgı şu olmasın, ayarları iyi olan bir LPG sistemi çok büyük yakıt tasarrufu sağlamaz. Doğru ayarlarla sadece motora zarar vermenin önüne geçmiş olursunuz.

LPG’li Araçlarda Diğer Motor Arızaları ve Çözümleri

LPG’li araçlarda motor durumunu etkileyen diğer konu ise LPG taktırılması sırasında yakıt borularının sisteme bağlanması sırasında olmaktadır. Ucuz malzeme ve kötü işçilik araçlarda sürekli olarak bir gaz kokusunun olmasına sebep olacak, yakıt oranlarını etkileceyecek be yine motor ve enjektör arızalarına sebep olacaktır.

Aracınızı Sürekli LPG'de Çalıştırmayın

Bilinmesi gereken çok önemli bir diğer konuda aracınız LPG'li ise LPG, benzinden daha ucuz diye aracınızı sürekli LPG'de çalıştırmamanız gerektiğidir. Aracınıza sürekli az benzin koyarak ve sadece LPG'de kullanarak benzin yakıt sisteminin arızalar vermesine sebep olursunuz. Benzin yakıt pompası için benzin sadece iletilecek bir yakıt değildir. Benzin aynı zamanda yakıt pompasını da soğutur. Ve ilk araç marş bastığınızda araçlar benzin ile çalışır. Deponuzda sürekli olarak yarım deponun altında benzin bulundurup, sürekli olarakta LPG kullanıyorsanız bu yakıt pompanızın bir süre sonra yanmasına, aracınızın geç çalışmasına, ardından da çekici çağırmanıza neden olacaktır. LPG'li araç sahibi iseniz her 3-4 LPG'li seyahatten sonra en az 1 kez aracınızı benzin sistemine alarak çalıştırmanızı gerekmektedir.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal