LPG’li Araçlarda Sık Karşılaşılan Sorun: Benzin Yakıt Pompası Arızası

Benzin Yakıt Pompası Arızası Benzin Yakıt Pompası Arızası OTOAA05

LPG’li araçlarda en sık karşılaşılan arızaların başında yakıt pompası arızası gelmektedir.Yakıt Hem LPG, hem Benzinli, hem dizel araçlarda yakıt pompası bulunur. Bu pompanın görevi yakıt deposundan 4-6 bar arasında bir basınçla yakıtı motora göndermek için hazır durumda bulunur. Marşa basar basmaz yakıt, yakıt deposundan çekilerek motora gönderilir. İlk marş basımında daha yüksek bir ses ile daha sonra daha az bir ses ile yakıtı pompalama işlemine devam eder. 90’lı yıllarda üretilmiş otomobillerde yakıt pompası ki motora bağlı kam mili aracığıyla hareket ederdi. 2000’li yıllardan sonra elektrikli yakıt pompaları araçlarda kullanılmaya başlandı.

İlk versiyonları yakıt deposu yakınında olan bu pompalar daha sonraları yakıt deposu ile motor arasında bir yere konumlandırdı. Yakıt pompası içine veya yakınına benzin filtresi de konumlandırıldı. Yakıt pompası aktif çalışan bir mekanizmadır.

LPG’li Bir Aracınız Varsa Yakıt Pompası Arızalarından Kaçınmak İçin İki Noktaya Dikkat Edin.

Birinci Nokta;
Benzin yakıt deponuzda her zaman yarım depodan fazla yakıt dolu olmalıdır.
Benzin yakıt pompası için aynı zamanda bir soğutucu görevi görmektedir. LPG’li araçlarda araç LPG’ye geçtiğinde de yakıt pompası aktif kalmaktadır. Eğer depo çeyrek deponun altında ise yakıt pompası devir daim yapıp kendini soğutacak benzini bulamaz. Ve elektrikli bir parça olduğu için ısınır. Isınma sürekli devam ederse elbette bu parçada arıza kaçınılmazdır.

Yakıt Pompası Durduran Röle Hakkında

Bazı oto elektrik ustaları ve firmalar röle ile benzin yakıt pompasının araç LPG’ye geçtiğinde çalışmasını önleyici röle takarak çözümler getirmişlerdir.
Bir çok LPG sistemi üreten firma bu durumu onaylamamaktadır. LPG sistemi takılırken aracın orijinal parçalarına müdahaleyi en az yapmayı önermektedirler.
Yine de yakıt pompası arızaları ile daha önce sık karşılaşmış kişiler röle fikrine sıcak bakmaktadırlar.
Dikkat edilmesi gereken ise bu rölenin hatalı kurulumu veya ayarsızlığı da başka sorunlara neden olabilmektedir. Röle takılmış araçlarda LPG’den benzine geçişlerde zaman zaman da sorunlar yaşanmaktadır. Çünkü benzinli sistemde belli bir basıncın hazırda bekletilir. LPG’den benzine geçişte eğer yakıt pompası faal değilse ve röle hemen görevini yapmıyorsa bu basınç sisteme hızlı bir şekilde verilemeyecektir. Bu durumda da benzinden LPG’ye geçmek istendiğinde aracın sarsıntılı LPG’ye geçmesine veya tamamen durmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple röle taktırmayı düşünüyorsanız referansları sağlam bir firma ve usta ile çalışmanızı önermekteyiz.
Yine de ister röle olsun ister olmasın yakıt deponuzda çeyrek depodan az yakıt olmamasına dikkat ediniz.
İkinci Önemli Nokta;
Aracınız LPG’li ise sürekli olarak aracınızı LPG’de çalıştırmayın. Yakıt pompası Her aktif parçada olduğu gibi bu parçalar çalıştırılmazsa toz, pas tutma ve korozyona uğrama eğilimlidir. Aracı 3-4 kez LPG’de kullandıysanız, en az bir kez benzine alarak uzun seyahat yapınız. Böylece pompa içinde yakıttan kaynaklanan kirliliğin birikmesini ve paslanmadan dolayı bozulmasını engellemiş olursunuz. Bu durum tüm yakıt sistemi içinde geçerli olacaktır.

Yakıt Pompası Arızalarının Belirtileri Nelerdir?

Yakıt pompası arızaları, aynı enjeksiyon arızaları, kronik motor arızaları gibi belirti verir.
Çekiçten düşme, aracın tekleyerek çalışması gibi sorunları yaşamaya başlarsınız.
Yakıt pompası genellikle uğultu şeklinde aşırı ses vermeye başlar.
Arızanın devamında bir süre sonra araç tümüyle duracak ve çalışmayacaktır.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal