Krank Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Krank Sensörü Arıza Belirtileri Krank Sensörü Arıza Belirtileri OTOAA05

Bu parça aracın içeresinde yaptığı görev oldukça önemli ve çok kritiktir. Krank aracın motorunun doğrusal hareket yönün dairesel biçimde harekete çevirme işlemini yapan önemli bir parçadır. Krank mili sensörü motorun anlık devir bilgisini birinci silindirde bulunan pistonun hangi konumda olduğunu, yani krank sensörünün açısal pozisyonunu belirler ve bunu arabanın beynine elektronik kontrol ünitesine (EKÜ) bildirir. Bu yapılan işlem sayesinde araç hareket halinde hangi konumda ise o şekilde yoluna devam eder.

Bu parça belirli aralıklarla çıkıntılı ve metal çubuk şeklindedir. Ve bu parça oldukça pahalıdır. Aracın pistonları 90 derecelik açılarla bu parçaya bağlı bir konumda ve birlikte çalışlar. Krank mili sensörürün dönmesi ile aracın pistonları ileri veya geri bir şekilde hareketi sağlar.
Araçlarda Krank sensörü genelde aracın motorunun ön tarafında krank kasnağının arkasında bir dişli üzerinde bulunur. Bazı araçlarda motorun şanzıman tarafı bölgesinde, volan denilen dişlinin arka tarafında bulunan ayrı olan bir dişli üzerinde de bulunur.

Araçlarda Krank Sensörünün Yapmış Olduğu Görevler


Aracın motorunda bulunan en önemli sensör krank araba sensörüdür. Motorla ilgili bütün ayarlamaları bu sensörden gelen bilgiler doğrultusunda kullanılır. Alınan bu bilgiler sayesinde aracın;

Yakıt püskürtme süresi ve enjeksiyon başlama zamanı.
Araçlarda değişebilen subap zamanlama ayarlaması.
Otomatik şanzımanlı otomobillerde vites değişim noktaları zamanının belirlenmesi.
Benzinli araçların motorlarında ateşleme zamanı ve avansının düzenlenmesi.
Ve aracın turbo şarj basıncının ayarlanması görevlerinde bulunur.

Arızanın Belirtileri


Krank sensörü arızalandığında motor çalışmaz. Bazı model araçlarda 2000 devir gibi sabit devirlerde arıza modülünde çalışabilir. Parça arıza verdiğinde araç sahibinin ilk yapması gereken bağlantı kablolarını ve soketlerini kontrol etmek gerekir. Kablo kopmaları, soket gevşemeleri kısa devreler veya da soket uçlarının kirli ve yağlı olmasından dolayı sensör arıza vermiş olabilir. Eğer bu gibi nedenlerden dolayı parça halen arıza vermeye devam ediyorsa ilgili bir yetkili servise ve ustaya gösterilmesi lazım. Çünkü bu parça arıza verdiğinde arızasının yapılabilmesi için kesinlikle değişimi gereklidir.

Bu parça araçta konumu itibari ile kolay bir yerde bulunmayıp sökülüp değiştirilmesi oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Bu sebepten dolayı parçanın değişimi için aracın birçok farklı parçalarının sökülmesi lazım. Bu durumda ise araç sahiplerine maliyeti, bakımı ve onarımı için ekstra bir işçilik söz konusudur. Hatta bazı model araçlarda söz konusu parça değişimi için üst silindir kapağının bile sökülmesi gereklidir. Bu durum bütün model araçlar için geçerli değildir. Bu parçanın arıza belirtilerini söyle sıralanabilir:

  • Araç marş yapmasına rağmen aracın motoru çalışmaz.
  • Araç yolda hareket halindeyken bir anda stop eder.
  • Araç çalışır durumda olsa bile araç devirlerinde sıkıntılar meydana gelir.
  • Bazı araçlarda araç çalışır yalnız motor rölantiye geldiğinde kendini koruyamaz ve stop eder.
  • Egzozdan çiğ bir şekilde yakıt atımı meydana gelir ve egzozda yanmamış yakıta bağlı olarak patlamalar meydana gelir.
  • En sık ve en çok bir şekilde görülen belirtisi ise aracın hiçbir şekilde çalışır duruma geçmemesidir.
Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal