Konsept Otomobiller: Chevrolet FNR

Chevrolet FNR Chevrolet FNR OTOAA05

Chevrolet-FNR ( Find New Roads: Yeni Yollar Bul ) anlamına gelen otomobil ilk olarak 2015 Şangay otomobil fuarında tanıtılmıştı.

Araç, filmlerdeki gelecek otomobil tasarımlarını dahi retro gösterecek kadar uçuk tasarım çizgilerine sahipti. Ancak sadece tasarımda değil, özelliklerinde de bir çok zaman yolcusu işler barındırıyordu. Öncelikle araç elektrikli.  Elektriğinin bir kısmını kendi üretiyor. Bunun yanı sıra araç kendini kullanabiliyor. Tavanın da bulunan oto-radar sistemi aracın kendini eve şoförsüz getirmesini sağlıyor.

Kendiniz de kullanabiliyorsunuz ama direksiyon yok. Onun yerine sanal bir kullanma sistemi yerleştirmişler. Lambalarında kristal kullanılmış.

Bildiğiniz anlamda lastikleri de yok. Hava yerine içinde sıvı dolu bir sistem klasik lastiklerin yerini almış. Bu da çok ince tekerlekler kullanabilmelerini sağlamış.

Tasarım yusufçuk böceğinden ilham alınmış. Seri üretilip üretilmeyeceği halen tartışmalı. Ama Chevrolet yakın zamanda FNR ve FNR-X patentlerini yenileme başvurusu yapmış. FNR-X, FNR konsept modelin SUV versiyonu. Daha geleneksel(!) çizgilere sahip araçta FNR’nin benzer teknolojilerini kullanıyor.

Ortam

Resim Galerisi

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal