Kaiser Darrin, Kapıları Çamurlukta Olan Otomobil

Kaiser Darrin Kaiser Darrin OTOAA05

Kapıları gizleme fikri ilk BMW Z1'e ait değildi. Kapıları gizleme konusunda en dikkat çekici örnek ondan senelerce önce üretilmiş Darrin modeliydi. Kaiser Darrin 161 olarak da bilinen Kaiser Darrin, veya kısaca Darrin olarak bilinen otomobil 1953 yılında Howard "Dutch" Darrin tarafından Kaiser Motors için tasarlanmış Amerikan Spor Otomobili idi. Esasen Kaiser'in Henry J kompaktının yenilenmesi olan Kaiser Darrin, tasarımcının son başarılarından biriydi. Ön çamurluk kuyularına rayların üzerinde içeri kayan kapıları vardı. Arabaya binmek istediğinizde kapıları ön çamurluğa doğru içeri itiyordunuz. Fiberglass gövdesi ve Amerikan otomobil çizgilerine sahip harika görünümlü bir araçtı. İsim olarak Kaiser Motors'un başkanı Henry J. Kaiser ve tasarımcısının ismi Darrin seçildi.

Darrin, Detroit'teki bir kalkınma harekenin bir parçası olarak, II. Dünya Savaşı sonrası dönemde Amerika Birleşik Devletleri'ne ithal edilen ve satılan Avrupalı roadster'larla başa baş rekabet etmek için tasarlandı. Geliştirilen diğer ürünler arasında ilk iki kişilik formda Ford Thunderbird ve Chevrolet Corvette vardı. Darrin dikkat çekici bir şekilde tasarlanırken, aynı zamanda güce sahipti. Genel olarak iyi performansa sahip olsa da Darrin'in yüksek fiyat etiketi, Kaiser'in ayakta kalması ile ilgili sorulara ve otomobilin tasarımıyla ilgili pratik zorluklara karşı tüketici güveninin düşmesine yol açtı. Döneminde spor arabaları da hızlı satan araçlar değildi.

Sadece 435 adet Darrin ve altı prototip üretildi. Şirketin mali kaynaklarının çökmesi, montaj tesislerinin kaybolması ve araçların 50'sinin bir fırtına da harap olmasıda bu kötü duruma eklendi. Darrin bu 50 aracı ve Kaiser'in depoda bıraktığı diğer şeyleri satın aldı ve Hollywood, California showroom'larından sattı. Otomobilin motorlarının birçoğu, performansı artırmak için süper şarjlı ve çok sayıda karbüratörle donatıldı.

Türkiye İzmir, Torbalı Key Museum dünyada kalan son Darrin'lardan birini ve daha nice muhteşem otomobili sergiliyor.

Key Museum Özgörkey Cad. No: 5 Torbalı/İZMİR Tel: 0232 850 35 00

Üretici Kaiser Motors
Üretim 1954 (435 adet üretildi)
Tasarım Howard "Dutch" Darrin
Gövde ve Şasi
Sınıf Spor Araba
Stil 2 Kapılı Roadster
Güç Aktarımı
Motor 161 cu in (2.6 Litre) F-kafa Altı Silindir, 90 Beygir
Azami Hız 152 Km
Transmission 3 Hızlı Overdrive Vites
Ölçüler
Dingil Açıklığı 2,540 mm
Uzunluk 4,676 mm
Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal