İkinci El Araçta KM ile Oynandığını Artık Anlayabilirsiniz!

İkinci El Araçta KM Düşürülmesi ve Anlaşılması İkinci El Araçta KM Düşürülmesi ve Anlaşılması OTOAA05

PTT sitesi üzerinden artık araçların KM kontrolünü yapmak mümkün. Aracınızda kilometresinin düşürülüp düşürülmediğini, kadranı ile oynanıp oynanmadığını merak ediyorsanız yazımızı okumanızı öneriyoruz.

PTT Üzerinden Araç Kilometresini (km) Sorgulama

Alıcıların ikinci el araçta en büyük korkuları KM ile oynanıp oynanmadığı olmaktadır. Eğer ikinci el araç alacaksanız https://hgs.epttavm.com/arac-km-sorgula linkine tıklayarak talip olduğunuz aracın muayene kayıtlarından KM ile oynanıp oynanmadığını basit bir hesap ile anlayabilirsiniz.
Anlatalım. Her iki sene de bir yapılan vize muayenelerinde not alınan KM’ler artık tüm isteyenlerin görebilmesi için PTT sitesi üzerinden kullanıma açıldı. İki sene de bir aracın ortalama aylık yapabileceği KM yaklaşık 1500 km’dir. Yani bir araç ayda çok seyahat eden bir aile aracı dahi olsa ortalama 1500 km kullanılır. Ticari araçlarda bu rakam yaklaşık 2000-2500 km olabilir. Bu hesapla bir araç 12x1500 = 18.000 km yol yapacaktır. Artı, eksi 2000-3000 km oynayabilir.
2015’te muayeneye girmiş bir araç 80.000 KM ise 2017’deki muayenesinde de 100.000 rakamını gördünüz. Hesabımıza göre bu rakamda tutarlı.
Ama aynı araçta, satın almak istediğiniz tarihte, aracın kadranında 90.000 km rakamı görmüşseniz, emin olabilirsiniz ki aracın kilometresiyle oynanmış demektir.
Ya da kadranda 101.000 rakamı gördünüz. O zaman da şüpheli bir durum var demektir. Önceki iki senede 20000 ila 30000 km yapmış aracın, bir sene de sadece 1000 km yapması da doğal değildir.
Elbette aracın garajda kalması da mümkün. Bu konuda satıcı sizi ikna edecek argümanlar sundu. Ve ikna oldunuz. KM doğru dahi olsa o zaman da şu konulara dikkat etmek gerekecektir.

Her Zaman Garaj Arabası İyi Bir Şey Demek Değildir

Garajda duran araçlarda da kullanılmamaktan dolayı öncelikle akü, kablo arızaları ve hortum arızaları sıklıkla görülmektedir. Lastikler sürekli aynı noktada durmaktan yıpranmaktadır. Kayışlar sertleşir. Triger kayışları değişim isteyecektir. Fren yağları, şanzıman yağları, hidrolikler tarihi geçtiği için değişim isteyecektir.
Amortisörler sürekli aynı yerde durmaktan ve hareketsizlikten oturma yapacak, değişim isteyecektir. Hele ki kapalı garajlarda nem de varsa yakıt deposundan, egsozlara kadar paslanma sorunu olacaktır.
KM yapılmadığı için elbette bakımları da ihmal edilmiş olabilir.
Yani fazla KM yapmamış araçta sorunlar olacaktır.

PTT’den Öğreneceğiniz Muayene Kayıtları Yeterli midir?

İkinci el araç alıyorsanız aracın bedelini belirleyen en önemli nokta km kayıtları olsa da mutlaka iyi bir oto ekspertizde öncelikle aracın motoru ile ilgili detaylı bilgileri öğrenmenizi öneriyoruz. Ekspertizi sadece formalite olarak görmemeniz gerektiğini net anlamanız gerekiyor.
İkinci el bir araç alacaksanız mutlaka tam gününüzü ayırın. İşte çalışıyorsanız tam gün için izin alın.
Detaylı olarak aracı sorgulayan bir ekspertiz bulun ve motordan kaportaya kontrol edin. Mutlaka ekspertiz ile bir ara yalnız kalıp, satıcının ekspertizin anlattığı konuları manipüle etmesine izin vermeden onu dikkatle dinlemeye çalışın.
Hiçbir ekspertiz size bu araç alın, bu aracı almayın demez. Ama aracın hatalarını net olarak anlatacaktır. Almak istediğiniz araçta motor arızası, şasi, takla atma gibi büyük kazalar var ama fiyatı da hala kazasız araç fiyatı gibi aracı satın almamanız gerektiğini de anlamanız gerekir. Bu gibi durumları saklayan satıcılara güven duymamanız gerekir.
Elbette bu kazalı araç asla satın alınmaz demek değildir. Eğer satıcı ile ekspertizin söyledikleri tutarlı ve fiyatta uygun ise elbette kazalı araçlarda satın alınabilir.
Bunun yanı sıra mümkünse aracın bakım bilgilerini ve kaza yapıp yapmadığını da sorgulatmanız gerekmektedir. Bunun içinde yönergeleri takip ederek 5664’e kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Aracın her kazasını olmasa da kaskoya ve rapora girmiş kazaları öğrenmeniz de mümkün olacaktır.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal