Hibrit Araçlar

Hibrit Araçlar Hibrit Araçlar OTOAA05

Hibrit araçların asıl üretim amacı sürdürülebilir enerji kaynaklarından devamlı surette fayda sağlamak ve fosil yakıtı ürünlerinin tüketim ve üretimini azaltmak amacı ile üretilmiştir. Bunu ortaya çıkarmak için ise yoğun ve sıkışık trafik, düşük hız gibi durumlarda otomobilde benzin motoru yerine elektrik motoru kullanılır, bunun sonucunda ise sıfır bir emisyon salınımı sağlar. Elektrik motorunun devreye girmesi için enerjisini, benzin motoru çalışmaya başladığı zamanlarda veya da araç frenleme yaptığı zamanlarda akü ile şarj edilip enerjisini buradan sağlıyor. Bu tıpkı bazı araçlarda bulunan Lpg sıralı sistem gibidir. Nasıl ki Lpg’ li aracı ilk çalışmaya başladığında araç önce enerjisini benzinden alır daha sonra, yaklaşık 300 metre gider ve Lpg’ ye geçer ve araç Lpg ile yoluna devam eder. Bu sistem aracı her çalıştırdığımızda bu şekilde devam eder.

Hibrit araçlar son dönemlerde Avrupa ve Amerika ülkelerinde oldukça popüler hale gelmeye başladı. Bunların başında hibrit araçların tercih sebeplerinden birisi fosil yakıt ürünlerinde maliyetin artması ve bunların çevreye vermiş oldukları zararları geliyor. Bundan dolayı hibrit otomobiller, klasik otomobillere en iyi alternatif olarak gösteriliyor. Tabi ki bu hibrit teknolojisinin doğa ve çevre dostu olduğu gerçeğini anlamakla birlikte bu teknoloji araç sahiplerine doğru ve ideal olacağı anlamını ortaya çıkarmıyor. Bugün baktığımızda hibrit araba üretiminde yüksek bir maliyet söz konusu ve kullanılan teknolojinin büyük bir dezavantajları vardır. Doğa ve çevre dostu olması düşük emisyona sahip olması, hibrit araçları tercih etmemizi sağlamış olsa da fiyat yönünden maliyetli olduklarından, bu araçları satın alacak kişileri de iki kere düşündürtüyor.

Hibrit otomobillerin avantajları olduğu kadar, bu otomobillerin dezavantajları da bulunuyor. Dezavantajlarından en göze batan kısmı, aracın yüksek maliyette fiyatının olması olarak görünüyor. Yüksek fiyat, yüksek voltajlı piller, iki tane motor sistemine sahip olması, bakım, onarım ve parçalarının yüksek maliyette olması en belirgin dezavantajlarıdır.

Hibrit Araçların Dezavantajları

Güç Yetersizliği

Motorlar halen geliştirme aşamasındadır. Piyasaya yayılmış teknolojilerde elektrik motoru ile beraber içten yanmalı motorlar kullanılmaktadır. Yani dar alana iki motor konmuştur. O yüzden sadece standart benzinli ve dizel araçların motorlarından daha küçüktür. Bu araçlar sırf benzin ile çalışan benzinli araçların performansına eşdeğer bir performans hali hazırda vermemektedir. Genel gücü yetersiz kalabilmektedir.
Bundan dolayı hibrit araçlar genel olarak şehir içinde kullanımda çok uygunken, uzun yolda hız yönünden benzinli ve dizel araçlara göre şu an için zayıf kalmaktadırlar.

Voltajlı Pillerin Riski

Hibrit araçlarda kullanılan yüksek voltajlı pillerin basit kazalarda dahi yüksek voltajdan kaynaklanan olumsuz felaketlere neden oldukları görülmüştür. Araca toplam bir zarar vermese de akü kutusunun zarar görmesine neden olduğu sıklıkla karşılaşılan bir durum olarak gözlemlenmiştir.

Yüksek Bakım Masrafları

Hibrit araçlarda kullanılan pahalı piller ve bu pillerin belirli aralıklarla düzenli bir şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Ve kullanılan çift motorlu sistem sayesinde aracın bakım ve onarım maliyetinin oldukça yüksek miktarlara gelebilmektedir.
Teknolojinin yeni olması da bakım, onarım, parça ve hibrit motoru gibi arızaları tespit edecek ve anlayacak yeterli miktarda yetişmiş kalifiye ve teknisyen elemanın bulamamanıza ve bulsanız dahi ücretlerin daha yüksek olması sonucunu doğurmuştur.

Ülkemizde Hibrit Araçların Halen Pahallı Olması

Hibrit araçlara diğer normal araçlara nazaran devlet tarafından herhangi bir destek olmaması ve diğer araçlara göre fiyatlarının yaklaşık %10 daha fazla olması da bir diğer dezavantajdır.
Elbette fazladan ödediğimiz bu miktarı düşük olan tüketim ve düşük miktarda olan yıllık vergiler sayesinde belirli bir zaman içerisinde kapatılabilmektedir.
Hibrit araçların öncülüğünü Toyota marka araçlar çekmektedir. En ünlü modeli Toyota Prius hibrit ara modelidir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sevilmiş ve yaygınlaşmıştır. Bir çok araç kiralama firmasının da araç filolarında bulunmaktadır.
Ardından Renault firması da hibrit araçlar konusunda öncü bir role soyunmuştur.
Hibrit teknolojinin yerini giderek sadece elektrikli araçlara bırakacağı düşünülmektedir. Bu anlamda tüm dezavantajlarına rağmen fosil yakıtları terk etme konusunda ara ama önemli bir rol oynamaktadırlar.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal