En İyi Araç Kiralama Firmalarını Karşılaştırdık

En İyi Araç Kiralama Firmaları En İyi Araç Kiralama Firmaları OTOAA05

Araç kiralama site ve firmalarını karşılaştırdık. Elbette elimizden geldiğince yaptık. Çünkü yakın sayılacak zamanda araç kiralama firmaları üzerine portal ve bilgi sitemiz için yazılar hazırlıyoruz. Konu ile ilgili arama motorlarında en iyi araç kiralama firması aramalarına baktığımız da içimize sinen sonuçlar ile karşılaşmadık. Yol göstermekten ziyade araç firmalarının linkleri ile karşılaştık.
Bu kadar büyük bir sektör için bir en iyisi listesinin olmaması ilginç geldi. En iyi araç kiralama firmaları diye internette aratınca gelen sonuçlar araç kiralama firmalarının kendi linkleri oluyor. Bu da araç kiralama yapacakların bir yorum okuma ihtiyacını karşılamıyor.
Rent a car firmaları için markalara ve firmalara ait web siteleri kadar üye markalara hizmet veren portal tarzı web sitelerine de göz gezdirdik. Rakamsal sonuçların dışında diğer her yorum kişisel yorumumuzdur. Katılmayacaklarınız olacaktır. Yine de en azından bir yerden başlamak gerekiyor diye düşündük.
Açıkçası Türkiye’de web sitesi üzerinden kiralama yapmayı zorlaştıran bir çok unsur olduğunu, bunların yazılmadığını üzerinde durulmadığını görünce bunun ile ilgili bir bilgi ve öneri listesi oluşturmayı o zaman karar verdik.

Araç Kiralama Sektöründeki Eksikler ve Beklentilerimiz

Web Sitelerini Değerlendirirsek;

İlk yazmak istediğimiz konu bu oldu. Araç kiralama firmalarının kendi web siteleri araç kiralatma adına büyük zorluklara sahipler. Milyar dolarlık yatırımlarının temsilini bu web siteleri ile yapmaları, sadece aracı araç kiralama web sitelerine güvenmeleri bize göre çok büyük bir eksiklik. Bu durumda ilk önce aracı web sitelerini değerlendirelim.
Araç Kiralama Aracı Web Sitelerinin Durumu
Aracı web siteleri rent a car sektöründeki firmaların web sitelerinin hem işlevsellik hem iletişim adına eksikliklerini fark ederek devreye girmişler. Gerçekten web siteleri firma sitelerine göre oldukça güzel ve işlevsel.
Ancak bir yere kadar müdahale edebiliyorlar. Ciddi sıkıntılarda sorunun çözümü için yine son adres olarak aracı kiraladığınız firmayı gösteriyorlar.
Bu da okuduğumuz yorumlara dayanarak araç kiralayanlarda bariz bir hayal kırıklığı yaratıyor. Aracı firmaların davetkar ve işlevsel web siteleri hizmet almak isteyen potansiyel müşterilerde büyük bir beklenti oluşturuyor. Ama herhangi bir sorun da son nokta da sorunu araç kiralama firması ile görüşmeniz gerek dendiğinde bu beklenti büyük bir hayal kırıklığına dönüşüyor.
Aracı olmanın işin doğasında elbette bu durum makbul sayılabilir. Ama nihayetinde yemek siparişi vermiyorsunuz. Bir öğünlük yemek kiralamak gibi olmayan bir hizmet alıyorsunuz. Büyük denecek ücretler ile olumsuzluk anında büyük bir maddi külfet getirecek bir hizmet alıyorsunuz.
Aracı firmaların bu konuda yapabileceği çok şey de yok. Nihayetinde en fazla birkaç kez daha sizin adınıza telefon görüşmesi yapabiliyorlar.
Araç kiralama sektöründe gidilecek nokta araç kiralama firmalarının web sitelerini hem içerik hem işlevsellik adına daha etkin hale getirmeleri gerek. Ardından iletişim ve şikayet çözme konusunda aracı firmaların motivasyonuna sahip bir ekip kurmaları gerekiyor.

Araba Kiralama Firmaları Web Sitelerinin Eksiklikleri

En baştan söyleyelim bir çok araç kiralama web sitesi klişe özelliklerin toplandığı birbirinin yaptığı aynı hataları tekrarlayan veya daha fazla opsiyon göstermek adına işin içinden çıkılmaz işlevlere sahipler.
Bazı büyük markaların kendi web sitelerinde bir çok teknik sorunu da mevcut. İlk olarak bir çoğunun sayfa yüklemeleri çok geç. Kullanıcı dostu kelimesi uzak bir kelime. Kullanım mantığını yazılımcıların elinden alıp gerçekten araç kiralamak isteyen birinin isteğine göre planlamaları gerekiyor.

Başlıca geliştirilmesi gereken maddeler;

1) Araç arama kısmı gerçekten insanı zorluyor. Sürekli bir küçücük bir takvim içinden önce tarih ardından diğer seçeneklere geçmek çok ilkel kalmış bir uygulama. Aracı firmalar bu eksikliği görüp araç kiralama işlemini kocaman bir bara aracı nereden almak istiyorsunuz ile başlatmışlar.
2) Tüm kiralama adımlarının mantıklı hanelere bölünmesi gerekiyor. Özellikle firma kiralama web sitelerine önerimiz aracı firmaların web sitelerini baz alarak web sitelerini tekrar düzenletmeleri.
3) Aracı web sitelerinde de eksikler yok mu var hem de çok. Öncelikle bir harita üzerinden arama yapmak mümkün değil. Hala kiralama takvimi bir sonraki adım olarak gösterilmeli diye düşünüyoruz. Nerden kiralama istiyorsunuz? Ardından ne kadarlığına kiralamak istiyorsunuz? İle devam edilse ekranda bir çok küçük buton ile kullanıcılar uğraştırılmamış olacak.
4) Araçların durumu hakkında hiçbir site bilgi vermiyor. Kiralayanlar sürekli sürpriz yaşamışlar. Sitede yepyeni bir aracın fotoğrafını gösterip ardından tamponu düşmek üzere veya benzini olmayan bir araç ile karşılamak en büyük kiralama sorunlarından birini oluşturuyor. Web siteleri ile aracın güncel durumunu paylaşan bir site yapmak çok zor olsa da bunu yapanın 1-0 öne geçeceğini söylemek zor değil. Kiraladığınız aracın plakasını web sitesinden öğrenebilmek harika olurdu. Bu ilk adımdan sonra araç hakkında diğer bilgiler de verilebilirdi. Böylece aracı kiralayanlar araca bindikten sonra araç içinde ve dışında hasarları fark ettikçe paniklemezlerdi. Bu özellikler olan yurt dışında birkaç örnek site gördük. Ancak Türkiye’de araç hakkında bilgi almak imkansız! Artık aracı teslim almaya gittiğinizde ne çıkarsa bahtınıza…
5) Yine en büyük bilgi eksikliği araçların kaskosunun neleri kapsadığı hakkında üstün körü bilgilendirmeler. Araç kiralama aşamasında şu kasko şu kadar teminatı kapsar, bunlara şu şu dahildir diye bir şey okumak ne mümkün? Kasko durumunu merak ederseniz bir çok kısaltmayı anlamak, tüm kiralama sözleşmesini hatmeniz gerekiyor. İlk soru Full kaskolu diye işaret konan araçlara neden mini, midi, süper diye ekstra kasko yapmak zorunda kalıyoruz! Kasko durumunu ne aracı firmalar ne firma siteleri ne büyük firmalar ne yerel firmalar doğru düzgün yazmıyorlar.
Yurt dışında araç kiralama firmalarının bu araştırmaları yapmış sitelerin belirlediği kriterleri baz alarak bizde araç kiralama firmalarının web sitelerini ve firmaların değerlendirmeye çalılştık. Listede her firma elbette yok. Ama Türkiye’de faaliyet gösteren ilk beş firmayı ve 3 aracı firmayı sanki bireysel araç kiralayacakmışız gibi ele almak istedik. Bu sayıyı sürekli güncellemek amacımız.
Umarız yararlı olur.

2018 Kasım ayı rakamlarına göre;

Aracı Araç Kiralama Firmaları Web Siteleri, Yolcu360 ve RentalCars

Önce;

YOLCU 360

Yolcu 360
Yolcu 360

ŞikayetVar-Com sitesine göre;

Toplam Şikayet Sayısı

Teşekkür Sayısı

Memnuniyet Düzeyi

117

88

%91

Web Sitesinin İşlevselliği;

( GTMetrix Analizlerine Göre) Site Yüklenme Durumu
• Sayfa Yüklenme Skoru; 29%
• Toplan Yüklenme Zamanı; 10.1s
• Ana Sayfa Toplam, Boyutu; 4.11MB
• Araç Kiralama En Fiyatı Karşılaştırma; Var
• Kiralık Araç Özellik Yönetimi; Var

Yorum;

Web siteleri hızlı çalışıyor. GT metrix açılış hızları ile ilgili bir küçük değişiklik ile mükemmel site açılış hızına kavuşacaklar.
Büyük fontları ve kullanıcı dostu yapısı ile davetkar bir araç kiralama aracı web sitesi. Araç kiralarken bir sonraki vazgeçip önceki aşamaya dönme şansı vermesi güzel. Hata sayfası ile karşılaşmıyorsunuz. Fiyatlar ise aynı firma aynı araç için RentalCars ile ufak farklılıklar gösteriyor. Kasko durumu hakkında yeterli bilgi yok. Bu araç kiralama firmalarının genel bir eksikliği. Bunun dışında araç kiralama aşamasında yeterli bilgi bulabiliyorsunuz. ŞikayetVar sitesinde de iyi bir memnuniyet düzeyleri bulunuyor. Haritadan seçenek ve kiraladığını araç plaka ve hasar durumunu verebildikleri gün mükemmel bir site olacaklar.


RENTAL CARS

Rental Cars
Rental Cars

ŞikayetVar-Com sitesine göre;

Toplam Şikayet Sayısı

Teşekkür Sayısı

Memnuniyet Düzeyi

54

1

%28

Web Sitesinin İşlevselliği;

( GTMetrix Analizlerine Göre) Site Yüklenme Durumu
• Sayfa Yüklenme Skoru; 45%
• Toplan Yüklenme Zamanı; 7.2s
• Ana Sayfa Toplam, Boyutu; 1.23MB
• Araç Kiralama En Fiyatı Karşılaştırma; Var
• Kiralık Araç Özellik Yönetimi; Var

Yorum:
Siteleri genel hatları bir sonraki tasarım aşamasına geçmek zorunda. Hala küçük fontlar kullanmaları kullanıcı dostu bir etki yaratmıyor. Ekranları da karışık gösteriyor. İlk ekranda değil de aracı kiralattıktan sonra bir çok bilgi verilebilir. Fiyatlar açısından uygun fiyatları getiriyor. Ancak Şikayet Var sitesindeki ilgisizlikleri iyi bir görüntü vermiyor. Aracı olma işlemini sadece araç kiralama anında yaptıkları izlenimi veriyor. Kasko durumu detaylı anlatma ve harita üzerinden araç bulma, hasar durumu gösterme gibi seçenekler diğer hiç bir araç kiralama firmasında olmadığı gibi burada da yok. Israrla yazarsak belki diğer firmalardan biri bu istekleri yerine getirir.
Genel Aracı Firma Siteleri Hakkında Yorumumuz;
Aracı firmalardan bu iki firma ön plana çıkıyor. Kayak.Com.Tr, DiscoverCarHire.Com, Tasit.Com, Vivi.Com.Tr için yeterli derece de ŞikayetVar.Com sonucu yok. Bu veriden yola çıkarak aracı firma olarak çok tercih edilmediklerini düşündük.


6 Büyük Araç Kiralama Firmasının Web Sitesi İşlevsellik Durumu ve Yorumları

ENTERPRISE RENT A CAR

Enterprise Rent A Car
Enterprise Rent A Car

ŞikayetVar-Com sitesine göre;

Toplam Şikayet Sayısı

Teşekkür Sayısı

Memnuniyet Düzeyi

298

108

%62

Web Sitesinin İşlevselliği;

( GTMetrix Analizlerine Göre) Site Yüklenme Durumu
• Sayfa Yüklenme Skoru; 45%
• Toplan Yüklenme Zamanı; 6.4s
• Ana Sayfa Toplam, Boyutu; 3.56MB
• Araç Kiralama En Fiyatı Karşılaştırma; Var
• Kiralık Araç Özellik Yönetimi; Var

Yorum:
Dünyanın en büyük araç kiralama firmasının Türkiye’de olması öncelikle güzel. Araç kapasitesi ve ciro olarak neredeyse en yakın rakibine iki kat fark atan firmadan beklentilerimiz epey yüksek. Görebildiğimiz kadar da web sitesinin işlevselliği bakımından diğer firmalara göre en iyi siteye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ama temel beklentilerimiz için yeterli değil. En azından araç kiralama aşamasından kasko durumu için ayrıntılı bir tablo koymaları güzel ama yine de detaylı açıklama yok. Şu temel “İhtiyari Mali Mesuliyet sigortası”nı bize net açıklayacak firma bile çok şey kazanacak. Fiyat avantajı olarak ta öne çıkan marka, güven veriyor. Yine de aracı firmaların web sitelerine göre fiyatları yüksek kalıyor. Şikayetlere gösterdikleri özen ve ekibi ile bu açığı kapayacak gibi görünüyorlar.


BUDGET

Budget Rent A Car
Budget Rent A Car

ŞikayetVar-Com sitesine göre;

Toplam Şikayet Sayısı

Teşekkür Sayısı

Memnuniyet Düzeyi

402

24

%18

Web Sitesinin İşlevselliği;

( GTMetrix Analizlerine Göre) Site Yüklenme Durumu
• Sayfa Yüklenme Skoru; 36%
• Toplan Yüklenme Zamanı; 9.0s
• Ana Sayfa Toplam, Boyutu; 3.40MB
• Araç Kiralama En Fiyatı Karşılaştırma; Yok
• Kiralık Araç Özellik Yönetimi; Var

Yorum:
Arkasında Koç holdingin olduğu iki markadan biri. Ama web siteleri üzerinde çalışmalar şart. Kiralama esnasında ofis saati seçtirme de nedir? O saati bir şekilde bulmak için tekrar tekrar alış ve teslim tarihini girmek bile çok can sıkıcı. Ana sayfada bir kere hata yaptığınız da siteyi tekrar yükleyip tekrar işlemleri baştan yapmak gerekiyor. Ciddi bir son kullanıcı testine ihtiyacı olan web siteleri var. Araç filtrelendirme seçenekleri çok az. Kasko durumunu öğrenmek için tüm kullanım koşullarına iyice gömülmeniz gerekiyor. Görüntüsü iyi ama kullanışlılığı az bir siteye sahipler. Araç plakası öğrenme isteğini ve hasar durumunu kiralamadan önce görme imkanını her seferinde tekrarlayacağız.
Şikayet Var yorumlarından çıkardığımız sonuç ise şikayetlere pek değer vermiyor gibiler. Ama bir yandan da çok tercih edildikleri de anlaşılabilir. Tüm şikayetlerin genelini dikkatte aldığımız da sözleşme kurallarını çok dikkatli okumanızı hatta ezberlemenizi öneriyoruz.


AVIS

Avis Rent A Car
Avis Rent A Car

ŞikayetVar-Com sitesine göre;

Toplam Şikayet Sayısı

Teşekkür Sayısı

Memnuniyet Düzeyi

468

30

%19

Web Sitesinin İşlevselliği;

( GTMetrix Analizlerine Göre) Site Yüklenme Durumu
• Sayfa Yüklenme Skoru; 34%
• Toplan Yüklenme Zamanı; 9.2s
• Ana Sayfa Toplam, Boyutu; 3.94MB
• Araç Kiralama En Fiyatı Karşılaştırma; Yok
• Kiralık Araç Özellik Yönetimi; Var

Yorum:
Lütfen biri Avis sitesindeki ana sayfadaki araç kiralama formunu derhal düzeltsin. Gerçekten en basit sitelere sahip yerel firmaların sitelerinde bile bu kadar karışık, hata yaptığınızda ise sitenin çökmesi ile sonuçlanan bir forma sahip değildir. Avis firmasından bir çalışana rica ediyoruz bir kez sitenizden araç kiralamaya çalışın. Site geç yüklenmesi araç kiralama firmalarımızın web siteleri için neredeyse olmazsa olmaz bir eksikliği olduğundan sadece bahsedip geçeceğiz. Ama Avis firmasının ŞikayetVar-Com sitesindeki olumsuz yorumlara dikkat etmemeleri çok ilginç. Arkasında Koç olunca hem Budget hem Avis’ten bu sonuçları görmek açıkçası biraz moral bozucu.


HERTZ

Hertz Rent A Car
Hertz Rent A Car

ŞikayetVar-Com sitesine göre;

Toplam Şikayet Sayısı

Teşekkür Sayısı

Memnuniyet Düzeyi

73

8

%38

Web Sitesinin İşlevselliği;

( GTMetrix Analizlerine Göre) Site Yüklenme Durumu
• Sayfa Yüklenme Skoru; 62%
• Toplan Yüklenme Zamanı; 5.8s
• Ana Sayfa Toplam, Boyutu; 1.30MB
• Araç Kiralama En Fiyatı Karşılaştırma; Yok
• Kiralık Araç Özellik Yönetimi; Var

Yorum:
Hertz firması da araç kiralama firmaları arasında dünyada ilk sıralarda yer alan bir firma. Web siteleri belli bir tecrübe ile yapılmış Sade ve yeterli olmasa da olabildiğince hızlı bir şekilde açılıyor. Yine kasko durumu için detaylı okumalara ihtiyaç duyuyorsunuz. Bazı modellerde, özellikle küçük motorlu araçlarda kiralama fiyatları gerçekten çok iyi.


GARENTA DAY

Garenta Day
Garenta Day


ŞikayetVar-Com sitesine göre;

Toplam Şikayet Sayısı

Teşekkür Sayısı

Memnuniyet Düzeyi

859

133

%30

Web Sitesinin İşlevselliği;

( GTMetrix Analizlerine Göre) Site Yüklenme Durumu
• Sayfa Yüklenme Skoru; 56%
• Toplan Yüklenme Zamanı; 8.3s
• Ana Sayfa Toplam, Boyutu; 2.53MB
• Araç Kiralama En Fiyatı Karşılaştırma; Yok
• Kiralık Araç Özellik Yönetimi; Var

Yorum:
Araç kiralama firmaları açısından en modern çizgiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ama araç kiralamak için TC kimlik sormanın neden gerekli olduğunu pek anlamadık. İlla ki bir yere üye olma dayatması kullanıcıların bir bölümünün kaybedilmesi ile sonuçlanır. Aracı kiraladıktan sonra zaten bir çok bilgiyi alan bir sektörün buna niye ihtiyacı olur ki?
Siteler diğer firmaların siteleri gibi arama motoru optimizasyonundan bir haber yazılmış. Hala yavaş açılıyor, yazılımcılar için hızlı olabilir ama arama motorları için hala çok yavaş bir site.
Bunun dışında genel beklentimiz olan plakayı öğrenme ve aracın hasar durumunu görme gibi özellikleri yok olsa da genel olarak web siteleri güzel çalışıyor. Web sitesinden kiralamalarda iyi indirimler sağlıyorlar. Bu çalışma mantıkları bolca kiralama yaptıklarını gösteriyor. Ama maalesef Şikayet-Com da da bolca şikayet almalarına yol açmış. Araçların kasko durumu konusunda bilgi belirsizliği de bu site içinde büyük bir sorun.


SIXT HOLIDAY CARS

Sixt Holiday Cars
Sixt Holiday Cars


ŞikayetVar-Com sitesine göre;

Toplam Şikayet Sayısı

Teşekkür Sayısı

Memnuniyet Düzeyi

119

12

%27


Web Sitesinin İşlevselliği;

( GTMetrix Analizlerine Göre) Site Yüklenme Durumu
• Sayfa Yüklenme Skoru; 77%
• Toplan Yüklenme Zamanı; 8.8s
• Ana Sayfa Toplam, Boyutu; 2.22MB
• Araç Kiralama En Fiyatı Karşılaştırma; Yok
• Kiralık Araç Özellik Yönetimi; Var

Yorum:
Bu ölçekte firmalardan araç kiralama yapacaklara tekrar tekrar tavsiyemiz cebinizde paranız olsun ve sözleşmeleri iyice okuyun. Çok didaktikler ve kesinler. Açıkçası bunlara uymadığınızda sizi varsayılan olarak haksız kabul edip şikayetlerinizi de önemsemiyorlar Sixt’te pek övündüğü gibi müşteri şikayetlerini önemsemiş gibi gözükmüyor. Web siteleri biraz eski kalmış görüntü veriyor. Kampanyalara yoğunlaşan ana sayfada arama butonu çok küçük kaldığı için kullanıcı dostu değil. Önemli not, araçları web sitesinden kiraladığınızda iyi fiyat avantajı yakalıyorsunuz. Ofis kiralamaları ise ciddi fiyat farkı demek oluyor.


Bu Analizlere Göre Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar:

  • Araç kiralamadan önce mutlaka aracın her açıdan fotoğrafını çekin, müşteri temsilcisinin telefonunu alarak resimleri ona da gönderin. En büyük sıkıntı aracın hasar durumu ile ilgili tartışmalar olduğunu gördük. Sonradan kredi kartından bu amaçlar çok kesintiler yapılıyor. Elinizde fotoğraf olursa en azından hasardan sorumluluktan kurtulmak için bir kanıtınız olur.
  • Sözleşmeyi dikkatli okuyun. Kasko durumu bir çok firmaca çok çok dip noktalarda anlatılıyor ki bir sebebi var. Siz işi baştan sağlama alın, gerekirse ek sigorta paketlerinden yararlanın.
  • Aracın benzin durumuna teslim alırken de teslim ederken de dikkat edin. Aracı dönüşte acele teslim etme ihtimalinize karşı teslim aldıktan sonra yol üzerindeki benzin istasyonlarını önceden belirleyin. Az benzin ile teslime yetişmeye çalışmayın.
  • Herhangi bir kaza anında polis ve jandarmadan tutanak tutturmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Elinizde bu belgeler olmadan kaskoların hiçbir geçerliliği yoktur.
  • Kaza veya arıza sonrasında önce yetkilinize ulaşın. Gerekirse yola çıkmadan önce özel telefonunu alın. Gereken talimatları önce kiralama firmasından alın.

Bu karşılaştırmayı daha iyi değerlendirmek ve Dünyanın En Büyük Araç Kiralama Firmalarını öğrenmek için tıklayın...

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal