Arabaya Binerken Yapılan Hatalar

Arabaya Binerken Yapılan Hatalar Arabaya Binerken Yapılan Hatalar OTOAA05

Ulaşım denince akla ilk gelen arabalardır. Arabalar, günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Şehirlerimiz kara yolu ulaşımına göre inşa edilerek yollar, köprüler vs. gibi yapılar yapılmıştır. Hayatımızın içine bu kadar yerleşen bir sistem hukukumuza da girerek, trafik kuralları meydana çıkmıştır. Bu nedenle her önüne gelen istediği gibi ve istediği şekilde araç kullanamamaktır. Araba kullanmak isteyen ve trafiğe çıkacak olan herkes ehliyet almalıdır.

Ehliyet almak için ise belirli eğitimleri alarak, arabasürmeyi öğrenmeli ve sınavı geçmelidir. Ehliyet alan herkes, araba sürmek için eğitim almaktadır, teorik ve pratik bilgiler öğrenmektedir. Ancak, milyonlarca ehliyetli araç sürücüsü eğitimli olmasına rağmen arabaya binilirken birçok hata yapılabilmektedir. Bu hatalar kimi zaman dikkatsizlikten, kimi zaman bilmemekten, kimi zaman ise doğru bilinen yanlışlardan ötürü yapılmaktadır. En çok yapılan hatalardan şu şekilde kısaca bahsedilebilir.

Arabayı çalıştırdıktan sonra motorun ısınması için beklemek veya gaza basmak

Özellikle kış aylarında yapılan bir hatadır. Arabayı çalıştırdıktan sonra ısınması için yapılması gereken yüksek viteste düşük hızla ilerlemektir. Böylece arabanın motorun ısınması daha çabuk gerçekleşecek ve beklediğiniz zamanda harcanan yakıttan tasarruf sağlanacaktır.

Arabayı park halinde iken boşta bırakmak

Bu hatada çoğu sürücü tarafından yapılmaktadır. Araç park halinde iken genellikle sadece el freni çekilerek bırakılır. Ancak araba, viteste bırakılırsa motor freni olu ile güvenlik iki katına çıkmış olacaktır.

Yakıt tasarrufu içini ilerlerken vitesi boşa almak

Bu hata doğru bilindiği zannedilen yanlışlardandır. Araba ilerlerken vitesi boşa almak hem çok tehlikelidir hem de viteste iken ayağınızı gazdan çekerek ilerlemeye kıyasla daha fazla yakıt harcanır. Arabanın fren sistemi motor ile entegre çalışmaktadır, yani ilerlerken vitesin boşa alınması frenlerin daha sağlıksız çalışmasına yol açabilir. Ayrıca yakıt tasarrufu için vites boşa alındığında araç rolenti şeklinde çalışmaya geçecektir ve yakıt tüketecektir. Ancak ayağınızı gazdan çektiğinizde tekerleklerin dönmesiyle oluşan kinetik enerji ile motor yakıt tüketmeyecektir.

Virajlarda frene basmak

Bu hatada çoğu sürücü tarafından dikkatsizlikten kaynaklanarak yapılmaktadır. Bu hatanın sonucu kaza ile sonuçlanabilir. Bu şekilde yapılan fren virajlarda aracın yol tutuşunu zayıflatır. Doğrusu viraja girmeden frene basıp yavaşlayarak girmektir.

Tek elin sürekli viteste durması

Bu hata dikkatsizlikten ve alışkanlıktan kaynaklanmaktadır. Tek el ile araç kullanmak sizi, araç içindekileri ve diğer sürüleri tehlikeye atmaktır. Yolda girilen bir çukur ve ya ani çıkan bir durum karşısında tek el ile manevra yapmak daha zor olacaktır.

Diğer hatalar

Trafik kurallarına uymamak
Oturuş pozisyonunu ve aynaların görüş açısını yanlış ayarlamak
Emniyet kemeri takmamak
Makas atarak ilerlemek
Kalkışta hızla kalkmak

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal