Araba Kazalarından Korunma Yolları

Araba Kazalarından Korunma Yolları Araba Kazalarından Korunma Yolları OTOAA05

Bilindiği üzere insanoğlunun günümüzde ulaşım için kullandığı yöntem kara yolu ulaşımıdır. Bu ulaşım sisteminin bu kadar yoğun kullanılması trafik denen olguyu meydana getirmiştir. Ülkemizde de en çok kullanılan ulaşım sistemi kara yolu ulaşım sistemidir. Bu sistem insanların hayatını oldukça kolaylaştırmasına rağmen malesef her yıl trafik kazalarında yüzlerce insanımız hayatını kaybetmektedir, yaralanmaktadır, sakat kalmaktadır ve en iyi ihtimalle maddi zarara uğramaktadır. Trafik kazalarının sebeplerinin başında %89 civarında sürücü hataları gelmektedir. Yani trafik kazalarının en aza indirilmesi sürücülerin en az hata yapmasına bağlıdır. Basit şekilde araba kazalarından korunma yollarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Sürücülerin ve İnsanımızın Trafik Eğitimi

Ülkemizde, trafik kazaları istatiklerine bakıldığında kaza sebeplerinin temelinde sürücü faktörü yatmaktadır. Bu sebeple öncelikle ülkemizdeki sürücüler ehliyet kurslarında yeterli ve etkili bir şekilde eğitime tabi tutulmalıdırlar. Bu eğitimin temelinde de pratik yani direksiyon eğitimi başlıca olarak yer almalıdır. İkinci olarak, sürücülerimize ve tüm vatandaşlarımıza temelden yani ilkokul hayatında, trafik ahlakı yerleştirilmeli ve trafik genel kuralları benimsetilmelidir.

Yayaların Daha Dikkatli Olması

Ülkemizde kazaların nedenlerinde ikinci büyük payı yayalar oluşturmaktadır. Trafikte sürücülerin uyması gerektiği kurallar olduğu gibi yayalara da birçok sorumluluk düşmektedir. Yayaların, kurallara uymaması ve dikkatsiz davranması nedeni ile birçok kaza meydana gelmekte ve yayalara araba çarpması sonucu hayatlarını kaybetmekte ya da yaralanmaktadır. Yayalar trafikte özellikle yolun karşısına geçerken çok dikkatli olmalı varsa üst geçitten veya alt geçitten, trafik ışıklarından ve yaya geçidinden sağa sola dikkatlice bakarak karşıya geçmelidirler.

Yol Problemlerinin Çözümü ve Gerekli Önlemlerin Zamanında Alınması

Ülkemizde kaza sebeplerinde üçüncü sırada yol kaynaklı sorunlar gelmektedir. Bu konuda sorumluluk devlet organlarına düşmektedir. Yollardaki eksiklik, problem zamanında çözülmeli ve bu çalışmalar sırasında gerekli önlemler alınmalı, bilgilendirmeler yapılmalı ve işaret tabelaları özenle yerleştirilmelidir.

Trafik Kazalarından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler Özel Olarak Şöyle Sıralanabilir:

Tecrübe kazanmadan ve gerekli eğitimi almadan yola çıkmamak,
Aracımızın bakımını zamanında ve eksiksiz olarak yaptırmak ve teknik olarak eksiksiz olmak,
Yolculuk esnasında sürücü ve diğer yolcular dahil emniyet kemerlerin takmak,
Alkollü, yorgun, ve uykusuz araç kullanmamak,
Trafik ışıklarına levhalarına ve işaretlerine uymak,
Hız limitlerini aşmamak,
Takip mesafesini korumak,
Trafikte tehlikeli sollamalardan ve hareketlerden kaçınmak,
Kesinlikle aceleci davranmamak,
Çocuk koltuğu kullanarak küçük çocuğumuzu koruma altına almak.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal