Araba Ehliyetini Yeniden Çıkartmak ve Yenilemek

Araba Ehliyetini Yeniden Çıkartmak ve Yenilemek Araba Ehliyetini Yeniden Çıkartmak ve Yenilemek OTOAA05

Ehliyetlerin yenilenmesi ile milyonlarca ehliyet sahibi ehliyetlerini yenisi ile değiştirmeye başladı. Artık ehliyetlerini yenilemek isteyenler ve yeni ehliyet alanlar ehliyetlerini çıkartmak için 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren yeni ehliyet belgesi çıkartmak için nüfus müdürlüklerine başvurmak zorundadırlar. Bu yazıda ehliyetini yeniden çıkartmak ve yenilemek için yapılması gerekenler anlatılacaktır.

Ehliyeti yenilemek için gerekli evraklar nelerdir?

  • Eski sürücü belgesi (eski ehliyetiniz)
  • Nüfus cüzdanı-yeni kimlik kartı (veya pasaport)
  • Sürücü sağlık raporu
  • 2 tane biyometrik vesikalık fotoğraf
  • Ehliyet yenilemek için bankaya yatırılan 15 TL'nin dekontu
  • Verilen parmak izi
  • Kan gurubunu belirten beyan yazısı veya belge

Ehliyeti yenilemek için nereye başvurulmalı?
Yeni ehliyet çıkaracaklar ve ya ehliyetini tekrar çıkaracak olanlar, Türkiye'nin herhangi bir yerindeki nüfus müdürlüğüne gerekli evraklar ile başvurmalıdır. Ancak başvurmadan önce ya internet üzerinden ya da telefon ile randevu almak gerekmektedir.

Yenileme ücreti ne kadar?
Ehliyeti yenilemek için gerekli ücret 15 TL'dir. 13 TL'si değerli kağıt, 2 tl'si hizmet bedelidir. Bu ücret belirlenen bankalara yatırılır.

Ücret nereye ödenir?
Ehliyeti yenilemek için gerekli olan 15 TL'lik ücret belirlenen bankalar aracılığı ile ödenir.

Başvuru işlemleri ne kadar zaman alıyor?
Başvuru işlemlerine randevu ile gidilir. Bu nedenle çok sıra beklenmez. Gerekli belgeler hazır ve eksiksiz ise başvuru en fazla bir saat içinde gerçekleşecektir.

Ehliyeti yenilemek zorunlu mu?
Eski tip ehliyetlerin geçerlilik tarihine kadar eski tip ehliyetler kullanılabilir. Bu tarihten sonra eski tip ehliyetler kullanılamayacaktır.

Eski tip ehliyetlerin geçerlilik süresi ne zamana kadar?
Eski tip ehliyetlerin geçerliliği 31.12.2020 tarihinde sona erecektir. Eski ehliyetler ile bu tarihe kadar araba kullanılabilir.

Yeni ehliyet ne zaman teslim edilir?
Yeni ehliyet başvurusu yapıldıktan sonra, ehliyet yerine geçen geçici bir belge düzenlenir ve sürücüye teslim edilir. 15 gün içinde ise yeni tip ehliyet teslim edilir.

Yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi ne kadar?
Yeni alınan yeni tip çipli, M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yılda bir C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yılda bir sağlık raporu ile yenilenmelidir. Yani, yeni tip ehliyetler ömürlük değildir.

*Verilen Rakamlar ehliyet yenileme ücretleri ile ilgili rakamlar 2018 Ekim Ayı için geçerli olan rakamlardır.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal