Araç Kullanmak, Bakım, Kaza Durumu

Araç Kullanmak, Bakım, Kaza Durumu Araç Kullanmak, Bakım, Kaza Durumu OTOAA05

Günlük hayatta zengin-fakir, memur-esnaf, erkek-kadın gibi her kesimden insanın araç sahibi olması ya da en azından kullanabilmesi artık farz durumuna gelmiştir. Araç kullanma ehliyeti olmadan iş başvurusunda dahi bulunmak mümkün olmuyor çoğu zaman. Peki, elimiz-ayağımız kadar bağımlı olduğumuz bu teknolojik makineler hep ilk günkü gibi sorunsuz mu kalır? Tabi ki hayır!

Araca Düzenli Bakım

En başta dikkat etmemiz gereken konudur. Mümkün olduğu kadar araba rutin bakımını zamanında ve servisinde yaptırmamız çok önemlidir. Günümüzde genellikle 10.000 veya 15.000 kilometre de bir yağ-filtre değişimi, fren kontrolü, şanzıman ve aktarma organlarının incelenmesi, ateşleme elemanlarının test edilmesi gibi rutin kontroller yapılır. Bu işlemler aracın durumuna göre bir kaç saat veya bir gün sürebilir.

Ne Yapmalı?

Aracımızın çalışma düzeninde bir bozukluk olduğunu fark ettiğimiz zaman ilk yapmamız gereken şey; aracı güvenli bir yere çekip, kontağı kapatmak olmalıdır. Şayet biraz bilgimiz ve ilgimiz varsa kaputu açıp bir göz atabiliriz. Fakat bu hareket daha çok sıkıntı çıkarabilir. Hele günümüzde bu kadar ileri teknoloji ve elektronik kullanımının artması önümüze kapalı bir kutu gibi konmuştur.
Böyle bir durumda yapılacak en mantıklı eylem sigorta şirketimizi arayıp yardım istemek olacaktır. Gönderilen çekici yardımıyla en yakın servise gidip problemi bu şekilde sonuçlandırmak en doğru tercihtir. Problemin tespiti için en iyi çözüm budur.

Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler

Ülkemizde ne yazık ki kaza riski ve kaza oranı çok yüksektir. Her gün onlarca insan trafik kazalarında ya hayatını kaybetmekte ya da yaralanmaktadır. Herhangi bir kaza durumunda eğer durumumuz müsait ise kaza yapan araç ya da araçları yerinden oynatmadan fotoğraflarını çekmemiz gerekiyor. Daha sonra kaza tespit tutanağı doldurarak karşı tarafın ehliyet ve ruhsat bilgilerini ve kendi ehliyet ve ruhsat bilgilerimizi, kazanın oluş şekli ayrıntılı bir şekilde resmedilerek anlatılır. İhtiyaç durumunda bu belge resmi nitelik taşır. Kasko firmaları veya mahkemelerde bu evrak delil niteliğindedir.
Sonuç olarak canımızı ve çoğu zaman canlarımızı emanet ettiğimiz araçlarımızı gönül rahatlığı ile kullanabilmek istiyorsak, servis zamanlarına dikkat etmeli ve yapılması gereken değişiklikleri vakit geçirmeden yaptırmalıyız.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal