Araç Kiralarken Mutlaka Önemsemeniz Gereken 10 Madde

Araç Kiralarken Mutlaka Önemsemeniz Gereken 10 Madde Araç Kiralarken Mutlaka Önemsemeniz Gereken 10 Madde OTOAA05

Bir araba kiralamak, seyahat deneyiminin bir parçasıdır ve kurumsal firmalardan olunca sürecin doğrudan ve şeffaf olacağını düşünürsünüz. Açıkçası hiçte öyle bir şey değildir. Ek sigorta almam gerekir mi? Arabayı yakıt doldurmak için para ödemek doğru mu? Sahte hasar iddialarıyla ilgili korku hikayeleri duyuyorum; endişelenmeli miyim? Arabayı benimle denetlemek için kimse yok; bu normal mi? Kiralık araçla başka bir ülkeye gidebilir miyim? Araç kiralama firmalarının bana sundukları tüm ekstralara ihtiyacım var mı? Araba kiraladığımız her seferinde bu sorular neredeyse ortaya çıkıyor. Basit gözüken ama her seferinde atlanmaması gereken şeylerdir. Tüm seçenekleriniz arasında, bir araba kiralarken yapmanız gerekmediği veya yapmamanız gereken bazı şeyler var. Aşağıda 10 tanesi bulunmaktadır.

1. Benzin için ön ödeme

Ön ödemeli benzin ücretleri, seyahat ederken sadelik arzumuza ve aynı zamanda havaalanına seyahat için eklenen her birkaç dakikanın da çok geç gelmesi yüzünden fazla risk oluşturduğundan, uçuşlara geç kalmakla ilgili endişelere hitap etmektedir.

Havalimanının güvenliği de bu sürece önemli ölçüde zaman eklediğinden, kiralama şirketleri araç yakıt ikmali için yeni seçenekler geliştirdiler. Bu riskler onlara ön ödemeli yakıt seçeneği gibi kiralama masasında sert satışlar sağlıyorlar.

İlk olarak yakıt tankı boşaltacağınızdan tam olarak emin olmadıkça veya şafak vakti bir uçuşa yetişme derdi olmadıkça ön ödemeli benzin alma derdine de düşmeyin. Sadece kullandığınız kadar yakıt için ücretlendiren seçenek bile, kendi maliyet hesabınızı yapma tercihinden daha fazla maliyetli olacaktır. Bu da kiralama acentesinin lehine agresif bir şekilde olacaktır.
Bu konuda hatadan kaçınmak için, bir sonraki hatayı da yapmayın:

2. Geri dönüş yolunda yakıt ikmali için bir çok başarısız girişimli yol çıkışı aramak

Aracınıza yakıt ikmali için en uygun zaman, onu teslim aldıktan hemen sonradır. Yine de havalimanından veya kiralık acenteden araç ile uzaklaşırken, yakıtı alın ve çevredeki diğer benzin istasyonlarını da not edin. Kiralamanızın sonunda da teslim yerine en kolay erişilebilen veya en uygun fiyata olana gidiş planı hazırlayın. Havaalanlarının çevresindeki yollar sokaklar kafa karıştırıcı ve alışılmadık olabilir. Bu nedenle, eğer ki yakıtınız azaldı ve aynı miktar ile yakıt deposu ile teslim etme gereğini yerine getirmek için uçuş süreniz yaklaştıkça benzin istasyonu aranmayacak yollarda araba sürmek istemezsiniz. Acente ve teslim yerine yakın benzin istasyonlarınızı bilmek sizi rahatlatacaktır.

3. Sigorta satın alma neden no. 1:  Otomobilin sigortası asıl sizi korur.

Bunu bilmeden önce otomatik sigorta poliçelerinin önemli ölçüde değişebileceğini vurgulamamız gerek. Aracı kiraladıktan sonra kendi sigortacınıza bu sigortayı kontrol ettirin.  
Yasal olarak izin verilen minimum teminat miktarına sahipseniz, kiralık araçların tüm hasar ve arızalarını sigortası kapsamayabilir.  Ancak rent a car sigortası olan ve “tam kapsama”, “Full kasko” olarak hizmet veren şirketler ile çalışıyorsanız sigorta gerçekten bir işe yarar. Sigortanın durumunu bulmak için sigortacınızı arayın veya e-posta ile gönderin. İhmal etmeyin sorgulatın.

Önemli: Bireysel Kasko ile Rent a Car Sigortası Farkı Nedir?

Ticari amaçla kullanılan araçlara bireysel kasko yapılması aracı kiralayan kişiyi korumaz. Eğer araç kiralama esnasında hasara karışırsa ve kiralık araç olduğu sigorta firmasınca hasar tespiti esnasında anlaşılırsa sigorta firması hasarı ödemek istemeyecek ve haklı olacaktır. Rent a car sigortaları ise kiralayanı da koruyan sigortalardır. Bu sebeple daha küçük işletmelerden araç kiralarken aracın hem kaskosunun rent a car sigortası olup olmadığını hem bedellerini aracın plakasından sigortacınıza kontrol ettirin.

4. Sigorta satın alma neden no. 2: Kredi kartıda sizi koruyabilir.

Araç kiralarken sigorta alırken kullandığınız kredi kartının da bankalar ile olan anlaşmalarınıza bağlı olarak kendi sigortası da olması muhtemeldir. Yani otomatik sigorta yaptıramadığınız bir şey için kredi kartınız da sizi sigorta anlamında koruyor olabilir.

5. Hasar olursa aracın "kullanım kaybı" nı, her sigorta kapsamıyor. Dikkat edin.

Bir kiralık araç hasar gördüğünde, araç onarım için tamire ve bakıma çekildiğinde firmalar sizden kaybedilen potansiyel geliri karşılamak için “kullanım kaybı” ücretleri uygulayacaktır.
Bu, genellikle o araç için bir günlük kiralama tutarı üzerinden tahsil edilir ve çoğu otomatik sigorta şirketi bu ücreti kapsamaz. Bu sebeple araç kiralarken rent a car sigortası kadar kullanım kaybı ile ilgili acentanın ne gibi sigortası olduğunu sorun. Yoksa sigortacınıza danışın. Bazı kredi kartları da kullanım kaybı durumlarını karşılayacak sigortalara sahiptirler.

Araç Kiralarken Önemsemek Gereken 10 Madde
Araç Kiralarken Önemsemek Gereken 10 Madde

6. Acenteden kiralamalarda yükseltme önerilerini göz ardı etmeyin.

Masa acenteleri genelde yükseltmeler konusunda geniş yetkilere sahiptir. Aklınızda aracı kiralarken yükseltme seçeneklerini mutlaka yetkiliye sorun. Olabilecek bir kampanya anında veya avantajlarda çok düşük bir fiyata kendinizi çok daha iyi bir araç içinde bulmanız muhtemel.

7. Üyelik aidatı ödediğiniz banka, alışveriş firmaları gibi kurumların araç kiralama firmaları olan anlaşmalarını es geçmeyin

Zaten bir çok aidat ödediğiniz kredi kartınız, kurum anlaşmalarınız varsa onlarında araç kiralama firmaları ile bir çok kampanya ve anlaşması olmaktadır. Araç kiralamadan önce kiraladığınız firmanın web sitesinden olan kampanyalarına bir göz gezdirin.

8. Aracı teslim aldığınızda mutlaka mütevazı bir inceleme yapın.

Arabanızı aldığınızda, aracınızı sürmeden önce potansiyel olarak hasarın sizden oluştuğunu düşündürebilecek herhangi bir şey için aracın içeride ve dışarıda kontrol edin. Çizikleri, sürtünmeleri, gevşek parçaları, elektrikli camları ve aynaları ve daha fazlasını mutlaka kontrol edin. Küçük ve büyük problemler için bir göz atın; Eğikler, çizikler ve lekeleri arayan arabanın etrafında hızlı bir yürüyüşe geçin. Hatta büyük sorunların zaten fark edildiğini düşünmeyin. Bu her zaman böyle değildir. Burada en iyi korumanız: araba, araba ve içinde çevresinde yavaş bir yürüyüşün fotoğrafını veya videolarını çekin ve bulduğunuz ve gördüğünüz hasarları yetkiliye araca binmeden önce konuşun ve resimleri ile iletin.

9. Aracı teslim ederken de bir ajan gibi davranın

Araç kiralama firmalarında en büyük problem aracı teslim ettikten sonra sizden sonra oluşan hasarları fark etmeyen yetkililerin oluşan hasarlar için sizi suçlaması olmaya başlamıştır. Bu sebeple sorunsuz teslim ederken de fotoğraflarını çekin. Yetkiliye de sorunsuz teslim ettiğinizi mutlaka belirtin.

10. Kiralık araç ile uluslararası sınırları geçmek

Eğer Türkiye dışına çıkacaksanız hem km sınırına hem uluslararası sınırı geçmek ile ilgili prosedürlerini araç kiralama firmalarına sorun. Bir çok firma aracın yurtdışına çıkmasına izin vermeyecektir. Böyle bir durumda yüksek bedeller ödeyebilirsiniz.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal