Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Konular

Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Konular Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Konular OTOAA05

Koşullar genel olarak şehirden şehre değişmese de biz İzmir araç kiralama firmalarının taleplerinden derlediğimiz bilgileri yazdık.
Araç kiralama konusu hassas bir konudur. Hem bu kadar riske açık hem de bir de emanet bir maddi yükümlülük altına girmek sorumluluk gerektirir.
Bu yüzden kiralama hazırlığında ihmal etmemeniz gerekenleri sıralamak istedik.
1)    Çok yaşlı araç kiralamayın. 5 yaşını geçmiş veya 50000 km yi aşmış araçlar risklidir.
2)    Araç kiralarken etrafını dolaşıp hasar var mı yok mu diye kontrol edin. Cep telefonunuz ile hasarın olduğu yerin mutlaka bir resmini çekip, ardından aracı kiralayan yetkiliyi uyarın. Uyarma sadece sözde kalmasın fotoğrafını da çekin, yanınızda olsun. Belki bu hasar yeni olmuştur, yetkilinden de gözünden kaçmış olabilir veya aracı teslim ederken başka bir görevli ile muhatap olacaksınızdır, bu sebeple resimli bir kanıt sizi yapmadığınız bir hasar yüzünden olacak bir sürtüşmeden koruyacaktır.
3)    Aracı kullanacağınız yol ve binecek kişi sayısına göre seçin. Kullanamayacağınız aracı kalabalık grup iken tercih etmeyin. Daha önce kullandıysanız, tecrübeniz var ise o modellere yönelin.
4)    Eğer kendiniz veya iki kişi seyahat edecekseniz, küçük araç tercihi daha doğru olacaktır.
5)    Bir çok firma araçların yakıtı tam dolu teslim etmektedir. Eğer ki yakıt durumu yarım, çeyrek ise yetkiliye durumu gösterin. Sizde teslim ederken o seviyede teslim edin. Tam depo dolu aldıysanız da tam depo dolu şeklinde teslim etmeniz gerektiğini unutmayın. Fazla dolduracağınız yakıtın iadesinin olmadığını bilin.
6)    Aracı teslim edeceğiniz yer şirket ofisinden farklı ise mutlaka kiralama esnasında bildirin. Aracı farklı şehirde teslim durumu varsa ekstra ücret alınacağını bilin.
7)    Fren, ABS sistemleri ile lambaları mutlaka yola çıkmadan kontrol edin. Arıza varsa araçta ısrar etmeyin. Güvenliğiniz her şeyden önce gelir. Özellikle aileniz ile yola çıkacaksanız aracın mutlaka bakımlarının yapılıp yapılmadığından emin olmaya çalışın.
8)    Küçük çocuğunuz varsa çocuk koltuğu talep edin ve arka koltuğa taktırın.
9)    Sözleşmede kimin adı yazıyorsa aracı o kişi kullanmak zorundadır. Aracı başkası da kullanacak ise sözleşmeye onun ismini de yazdırmayı unutmayın.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler


10)    Araç kiralama firmasını doğru tespit edin. Kasko ve sigorta durumundan emin olun. Kaskonun neyi karşılayıp neyi karşılamadığını net olarak anlayın, detaylı sorun.
11)    Trafik cezaları aracı kiralayana aittir. Bunu unutmayın.
12)    Kaza yaparsanız, mutlaka kaza raporunu doldurun. Tutanakları tutun. Resmi rapor olmayan kazalarda kasko ve sigorta devre dışı kalmaktadır.
13)    Firmanın yol yardımı, yolda kaldığınızda muadil araç gibi imkanları var mı diye sorun. Beklentinizi de kiralama yapacağınız firmanın şartlarına göre ayarlayın.
14)    Bahsetmek bile gerekmez aslında ama arkadaş hatırı, dostun firması gibi yanılgılar ile sözleşmesiz hiçbir aracı kullanmayın, binmeyin. Kaza olasılığını göz ardı etmeyin. Kaza durumunda kimin dostunuz kalacağını bilemezsiniz.
15)    İnşallah yaşamazsınız ama bir kaza anında kimi, nereyi, aracın servisinin ve çekici hizmetinin nereden karşılanacağına dair bilgileri, telefon numaralarını alın ve not edin.
16)    Kiralama için ödediğiniz bedelin neleri kapsadığına emin olun. Soru sormaktan çekinmeyin, sorduklarınız karşısında yetkilinin tutumunun tavırlarının değişmesine aldırmadan rahat ve sakin bir ses tonu ile bilgi alın. Bilgi vermek istemeyen firmalardan araç kiralamayın.
17)    Şehir dışından oto kiralayacaksanız, mutlaka her detayı ayarlayın. Normalde en az 24 saat önce kiralama yapacağınız firmaya uçuş bilgileriniz vermeniz şarttır. Havalimanı teslim araç kiralıyorsanız, araba kiralama firmasına, geleceğiniz terminali, saati net olarak belirtin. Gecikmelerden, çıkan sorunlardan firmayı an an haberdar etmeyi unutmayın.
18)    Programlı bir seyahat yapacaksanız, aynı otel ayarlıyor gibi erken rezervasyon imkanları için oto kiralama firmaları ile görüşün, pazarlık yapın. Erken rezervasyon imkanlarında firmalar çok iyi fiyatlar sağlayabilmektedir.
19)    Kurumsal firmalarda Internet fiyatları ile ofis fiyatları farklılık gösterebilmektedir. Internet sitelerindeki kampanyaları takip edin.
20)    Araç kullanırken sözleşmedeki maddelerin yasal zorunluluklar ile sınırlı olduğunu unutmayın. Yani içkili veya uyuşturucu madde tesiri altında yapacağınız kazalarda kaskonun geçersiz sayılacağını bilin. Elbette hız limitleri ve diğer trafik kuralları içinde durumun geçerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
21)    Aracı temiz aldıysanız sizde temiz teslim edin. Hem gereksiz sürtüşmelerden kaçınmış olur, hem uygarlıktan taviz vermemiş olursunuz.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal