Araç Kiralarken Açık Senet İmzalatmak, İmzalamak Yasal mıdır?

Araç Kiralarken Açık Senet İmzalatmak Araç Kiralarken Açık Senet İmzalatmak OTOAA05

Ne imzalayan müşteri, ne imzalatan araç kiralama firmaları açısından boş senet yasal değildir. Nokta. Bedelsiz bir senet imzalamak yine de cesaret işidir. Müşteri açısından 1-2 günlük bir gezi için gerçekten değmeyecek bir risktir. Ve ayrıca oto kiralama firmaları açısından da bir bedel tahsilatı altında bedelsiz bir senedi kullanmak, başkasına ciro etmek Türk Ceza Hukuku 156. Maddesine göre de suçtur.
Yine de bu yöntemi uygulayan araç kiralama firmaları bulunmaktadır. Araç kiralama işini genellikle yan iş olarak tercih eden kişi veya kurumlarda bu tür senet imzalatma olayıyla sıklıkla karşılaşılmaktadır.
Bilinmesi gereken eğer yasal bir araç kiralama, rent a car firması iseniz senet imzalatmaya gerek kalmadan rent a car kaskoları ile tüm istenemeyen durumlardan her iki taraf açısından korunabileceğinizdir. Ful kasko da denen kasko yöntemleri ile kiralık otomobili pek ala iyi bir güvenceye almak mümkündür.

Rent A Car Kaskosunun Koşulları

Bu kaskonun geçerli olabilmesi için yine tüm yasal kriterler zorunludur. Bir kaza durumunda aracı alkollü kullandığınız, uyuşturucu madde etkisi altında olma gibi durumlar olursa kasko devreye girmeyecektir.
Bu gibi durumlar oto kiralama firması ile müşterisi arasında yapılan sözleşmede detayları ile açıklanmaktadır. Müşteriye burada düşen görev imzaladığı sözleşmeyi detaylı bir şekilde okumak, kabul ederse imzalamak ve bu maddelere harfi harfine rivayet etmektir.
Araç kiralayanların aklına kaza denince sadece maddi hasarlı kazalar gelmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki ölümlü, yaralanmalı kazalarda vicdani durumlarda dahil, tazminat durumları, daha karışık hal almaktadır. Bu sebeple araç kiralayan kişi iseniz mutlaka ve mutlaka aracın trafik sigortası ve kasko durumundan emin olun, kontrol ettirin. Kaskonun neleri kapsadığını ve miktarlarını bilin, öğrenin.
Yine yolda kalma, araç arızası gibi durumlarda ödenecek bedellerin hangilerinin sözleşmede yer alıp yer almadığına emin olun.
Araç kiralama firmaları araç arızasında bu bedelleri sizden tahsil etmek isteyeceklerdir. Aracın daha önceden arızası olup olmadığını kanıtlamak zor olduğundan aracı aldığınızda şüphelendiğiniz bir durum varsa uzun yola çıkmadan aracı teslim edip, yeni araç isteyin.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal