Araç Kiralama da Kredi Puanı, Kart Blokesi veya Ön Provizyon

Araç Kiralama da Kredi Puanı, Kart Blokesi veya Ön Provizyon Araç Kiralama da Kredi Puanı, Kart Blokesi veya Ön Provizyon OTOAA05

Araç kiralama konusunda yeni iseniz bir çok araç kiralama firmasının kiralama koşullarının ne kadar zorlayıcı olduğunu yeni far edeceksiniz demektir.
Her firmanın 2 az 3 fazla koşulu da olsa neredeyse tüm sözleşmelerin kredi kartı üzerinden yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Eğer kendinize ait bir kredi kartınız yoksa kurumsal araç kiralama firmalarından kiralama yapmanız neredeyse değil net olarak imkansızdır.
Kiralama yapmak istediğiniz de bunu ofisler aracılığıyla yapacaksanız, kartınızın internet alışverişlerine açık olması gerektiğini de hatırlatalım.
Kredi kartı kullanımının zorunlu bırakılmasının en önemli nedeni araç kiralama firmasını güvence altına alabilmek. Kredi kartı kullanımının yaygın olmadığı mutlu günlerde firmalar senet imzalatmadan peşin alınan yüksek depozito bedellerine kadar farklı kiralama koşulları getiriyorlardı.
Kurumsal firmalar kredi kartı ile bu tür işlemlerin yerine geçecek daha profesyonel olan başka kriterleri uygulamaya koydular.

Araç Kiralama da Findeks Kredi Notu

Araç kiralama firmaları daha önce işlem yapmamış, ilk defa araç kiralayacak kişiler için kredi notu sorgulaması yapmaktadırlar. Firmadan firmaya değişse de yaklaşık en düşük not  1300-1400'dür. Bu notu altında iseniz araç kiralama firmaları size araç kiralama yapmaya yanaşmayacaklardır.

Kredi Kartı Ön Provizyon İşlemleri

Kredi notunu uygun her şey yolunda ise ikinci aşama, özelliklede ülkemizde yurt dışı kökenli rent a car firmalarının tercih ettiği güvenilirlik yöntemi ön provizyon işlemidir. Ön provizyon işlemine onay vererek firmanın araç için talep ettiği kadar miktar kredi kartınızda bloke edilir. Aracı teslim ettikten yine firmanın belirlediği gün kadar sonra bu bloke kartınızdan kalkar. Bu süre genelde 5 ila 14 gün arasındadır. Firmanın bloke koymasının ardında iki sebep  vardır. Öncelikle kredi kartınızın geçerli olup olmadığını ve limitinin sınırlarda olup olmadığı bu şekilde anlaşılır.
Yani limit sınırlarında bir kredi kartınız varsa ulusal bazda çalışan firmalardan araç kiralama yapmanız olanaksızdır.
Örneğin İzmir'e hava yoluyla gelip, İzmir havalimanı araç kiralama firmalarından araç kiralama yapmak istediğinizde kredi kartı ön provizyon bedelinin oldukça yüksek olduğunu göreceksiniz. Firmadan firmaya değişlik gösterse de yaklaşık bu bedel 100$, 250$ hatta lüks araç kiralamalarda 1000$ a kadar olan bedellerdir.
Bu bedellere karşılık gelecek şekilde size provizyon bedeli Türk parası cinsinden söylenir ve kredi kartına bloke olarak yansıtılır.
Bloke işlemi ile aracın tesliminden sonra başınıza gelmiş olan fark etmediğiniz, sonradan ortaya çıkan teslimdeki yakıt kullanım farkı, geç teslim, gün uzatma, bilmediğiniz trafik cezaları ve belgesiz hasar gibi benzeri durumların bedelleri provizyon bedelinden kesilerek kartınıza geri kalan tutar yansıtılır.
Bunun yanında ulusal çapta çalışan firmalar ehliyet yaşının 24 olmasını, en az 2 yıllık ehliyete sahip olmasını talep etmektedirler. Bu istekler lüks ve vip segment araç kiralamada daha arttırılarak uygulanmaktadır.

Araç Kiralama İptali

Genel şartlara bakıldığında ulusal çalışan firmalarda 24 önceden iptal hakkınızın olduğunu göreceksiniz. Ancak iptal durumunda 2-3 günlük kira bedeli  tüm sipariş ettiğiniz ekstra opsiyonlar ile beraber kesilerek kalan tutarın iade edildiğini görmekteyiz.
Bu sebeple ulusal çapta çalışan firmalarda yapacağınız işlemler konusunda emin olmaya çalışmanızı önermekteyiz.
Kurumsal kiralama yapıyorsanız, bu tür işlemlerin ile şirketiniz tarafından çözülmesinden dolayı daha kolay olduğunu göreceksiniz. Ancak bireysel kiralamalarda ulusal çapta çalışan firmaların oldukça katı kurallar dizisi olduğunu görmekteyiz.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal