Alacağınız İkinci El Araçta Motor Durumu Nasıl Anlaşılır?

İkinci El Araçta Motor Durumunun Anlaşılması İkinci El Araçta Motor Durumunun Anlaşılması OTOAA05

Sıfır km bir araç alacak gücünüz yoksa ikinci el otomobil satın almak araç sahibi olmak için tek yolunuz olacaktır. Veya ikinci el otomobilinizi satmak üzereyseniz aracın bedelinin belirlenmesini yapmak konusun da önce bilmeniz gereken yine arabanın motorunun durumudur.
Veya sadece aracının durumunu merak eden biri de olabilirsiniz. Özellikle Araç kiralama firmaları sahipleri, yetkilileri için araçlarının motor durumunu bilmek hayati bir konudur.
Bir otomobilin ikinci el piyasa bedelinin belirlenmesi
Bir otomobilin motoru o aracın satış bedelini de ilk etkileyen unsurdur. Burada ince nokta şudur. 200 000 km de bir aracın bakımları yapıldıysa, LPG’li değilse veya LPG’li ise ayarları tam yapıldı ve iyi kullanılıyorsa çok sağlıklı bir motora sahip olabilir.
Kötü kullanılan, motor arızası bulunan bir araç ise 20 000 km dahi motor onarımı isteyebilir.
Motor yaptırmak olarak tabir edilen onarımlar, şanzıman arızaları ile beraber en pahalı onarım giderleri arasındadır. Üstelik onarımı zor olduğundan birkaç defa daha onarım isteyebilir. Motor onarımı için aracın tüm bileşenlerinin sökülüp takılması da ileride başka bileşenler de sıkıntılar ortaya çıkmasına sebep olabilir.
Bu sebeple ister filo sahibi araç kiralama şirketi sahibi olun, ister tek araç sahibi bir otomobil sever olun aracın motor durumu sürekli dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Motor Yüzde Kaç Sorusu Doğru mu?

İkinci el araç alıp-satanların, alıcıyı etkilemek için aracı oto ekspertizine sordukları ve cevap bekledikleri “motor yüzde kaçta usta” sorusu yanlış sonuçları getirir. Bu alışkanlık dinamometre isimli test cihazının yüzdeli rakamlar vermesi sonucu yanlış bir algının oluşmasına sebep olmuştur.
Motorun durumu iyi bir ekspertizin size söyleyeceği bir çok etkenden sonra anlaşılır. Yağ sistemindeki kaçaklar, transmisyon arızaları, yakıt sistemi arızaları ile motor genel olarak değerlendirilmelidir. Motor %90-95 te denilip motor arıza çıkarmaz artık diye düşünülmemelidir. Tek bir rakama bakıp motor sağlıklıdır denmemelidir.
Özetle motorun sağlıklı olduğunu belirten bir yüzdesi yoktur. Şu kadar verimli çalışıyor, ya da motor yüzde 90, yüzde 80 verimli demek yanlıştır. Yağ yakan bir motorda %90-95 verim ile çalışıp, bin km sonra ise conta yakıp sizi yolda bırakabilir. Diğer yönden motoru sağlıklı bir araç yeni ise tam randımanlı rakamlar da vermeyebilir. Ama yol yaptıkça motoru daha verimli çalışacaktır.

Silindir Kapak Contası Yanması ve Arızasının Tespiti

Motor arızalarının en büyük sorumlusu silindir kapak contası adı verilen kendisi ucuz, yaratığı sorun devasa olan bir parçadır. Motorunuzun yağ sistemi ile soğutma sistemini bir birinden ayıran bu contanın yıpranması aracın yağ yakmasına, silindir ve enjektörlerin yıpranmasına neden olur. Silindir contası arızalarında, contanın tamamen tükenmeden değiştirilmesi büyük motor arızalarının önüne geçecektir.
Silindir kapağı conta arızaları artık contayı sökmeden de anlaşılabilmektedir. Arızasın tespiti aslında geçen senelere oranla daha kolaydır. Eğer contada arıza varsa soğutma sistemine egsoz gazı karışmaktadır.
Soğutma sistemindeki egsoz gazını ölçen çok ucuza ekspertizler de ve oto bakım istasyonlarında bulacağınız kitler ile bu tespit yapılabilmektedir.

Motor Enjektör Durumu

Yine motorun genel durumunu belirleyen bir konu enjektör durumudur. Tıkalı olmaları, yanlış oranda yakıtı silindir odalarına göndermeleri gibi durumlarda aracınız hem doğru çalışmayacak hem silindir içlerinin, contanın yıpranmasına neden olacaktır. Otomobillerde enjektör ayarlarının doğru olduğundan emin olunmalı, bakım zamanlarında enjektörlere de zaman ayrılmalıdır.

Bu site otomobil, motosiklet, İzmir araç kiralama firmaları ve oto kiralama hizmeti hakkında bilgi vermek amacı ile kurulmuştur.

OTOAA05 Sosyal